Pielęgnacja szkliwa nie kończy się na codziennym czyszczeniu zębów. Dużym zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej mogą być bakterie i osady, których nie widać gołym okiem. Higienizacja ma za zadanie zapobiegać rozwijaniu się chorób uzębienia nawet wtedy, gdy pacjent nie skarży się na żadne dolegliwości. Na czym polega zabieg i czy każdy gabinet stomatologiczny oferuje jego wykonanie?
Bezbolesne usuwanie kamienia nazębnego
Higienizacja to nic innego, jak usuwanie złogów kamienia nazębnego. Sam zabieg składa się z czterech etapów, które prowadzą do rozbicia i wyeliminowania osadu z jamy ustnej. Tego typu usługi dentystyczne oferuje niemal każdy gabinet stomatologiczny, a pozbycie się kamienia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie zębów i świeżość oddechu. Jak wygląda samo leczenie? W pierwszej kolejności złogi kamienia nazębnego rozbijane są przez dentystę lub higienistkę za pomocą ultradźwięków. Specjalne urządzenie emituje fale dźwiękowe, które docierają do osadu i powodują jego rozdrobnienie. Ten etap higienizacji nosi nazwę skaling, a jego wykonanie nie powoduje bólu u pacjentów. Niektórzy uważają nawet, że jest on przyjemny.
Usunięcie osadu i zabezpieczenie szkliwa
Kolejnym krokiem, jaki podejmuje dentysta lub higienistka stomatologiczna jest usunięcie rozbitych elementów kamienia nazębnego z powierzchni szkliwa. Dochodzi tym samym do piaskowania zębów, co stanowi drugi etap higienizacji. Polega on na usunięciu drobin osadu z zębów i przygotowanie ich do polerowania i lakierowania (fluoryzacji), czyli kolejnych kroków w zabiegu. Etapy te sprawiają, że zęby są przyjemnie wygładzone, a ich powierzchnia zostaje dodatkowo wzmocniona substancjami eliminującymi bakterie powodujące próchnicę. Jak widać, higienizacja to nie tylko pozbycie się szkodliwego kamienia nazębnego, lecz także zapobieganie jego osadzaniu się w przyszłości. Dentyści rekomendują, by zabieg ten wykonywany był u pacjentów co najmniej raz na 6 miesięcy. Specjaliści podkreślają równocześnie, że częstotliwość przeprowadzania higienizacji zależy od indywidualnych cech pacjenta i może być ona wykonywana w krótszych odstępach czasu. Podobnie, jak skaling, również pozostałe etapy higienizacji są całkowicie bezbolesne i nie należy się ich obawiać.