Periodontologia - jaki zakres usług obejmuje?

Periodontologia – jaki zakres usług obejmuje?

Prasóweczki

Periodontologia to specjalizacja stomatologiczna, która koncentruje się na leczeniu chorób zapalnych uszkadzających dziąsła oraz pozostałe struktury wspierające zęby. Periodontologia operuje różnorodnymi metodami badania i leczenia dziąseł oraz otaczającej zęby kości.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to specjalizacja, którą w swojej ofercie powinna dzisiaj posiadać każda nowoczesna klinika stomatologiczna. Choroby przyzębia nierzadko pojawiają się u pacjentów i wymagają coraz nowocześniejszych metod leczenia. Są progresywne, przez większość czasu bezbolesne, a do ich rozwoju przyczyniają się różnego typu infekcje bakteryjne. Atakują one dziąsła, kości i więzadła wokół zębów. Warto pamiętać jednak, że periodontolog zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i zwalczaniem chorób przyzębia, lecz także ich profilaktyką. Specjalista ten leczy również zapalenia jamy ustnej.

Jakie zabiegi wykonują periodontolodzy?

W obręb działań periodontologii wchodzą zabiegi, takie jak: skalowanie, czyszczenie zainfekowanej powierzchni korzenia zęba, a także oczyszczanie tej powierzchni z uszkodzonej tkanki. W zakres pracy periodontologa wchodzić mogą również zabiegi chirurgiczne, a także szeroko pojęta diagnostyka w zakresie oceny możliwej recesji w linii dziąseł, przylegania zębów do siebie podczas gryzienia oraz wielu innych kwestii.

Przeczytaj:  Ciąża

Czym objawiają się choroby przyzębia?

Z chorobami przyzębia choć raz w życiu kontakt ma około 70% populacji. Większość pacjentów nie zdaje sobie jednak nawet sprawy, że w obrębie kości, dziąseł czy więzadeł zębów rozwija się jakiś stan chorobowy. Najczęściej bowiem choroby przyzębia nie dają objawów bólowych. Rozpoznawane są więc podczas kontrolnych wizyt stomatologicznych albo po dłuższym czasie, kiedy chore dziąsła zaczynają krwawić, stają się czerwone, opuchnięte lub przekrwione, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Ponadto do objawów chorób przyzębia można zaliczyć: odsłonięcie szyjek zębowych, wydłużanie się koron zębów, tzw. luźne zęby oraz pojawiająca się między zębem a dziąsłem ropa.

Etapy leczenia chorób przyzębia

Periodontologia to bardzo rozbudowana dziedzina stomatologii, korzystająca z różnych metod diagnostycznych i technik leczenia. W przypadku podejrzenia chorób przyzębia periodontolog przeprowadza szczegółową diagnostykę stanu dziąseł, zębów oraz jamy ustnej. Szczególną uwagę kieruje na kolor i jędrność dziąseł, ich stabilność i stan tkanki. Kolejnym etapem jest dokładne czyszczenie zębów, prowadzące do usunięcia osadu, płytki nazębnej; niejednokrotnie wykonuje się również piaskowanie korzeni zębów, co pozwala uzyskać gładką powierzchnię korzeni, która sprzyja procesom leczenia. Na tym etapie periodontolog może zarekomendować antybiotykoterapię lub przeciwdrobnoustrojowe płukanki do jamy ustnej. Do zakresu usług specjalisty wchodzą m.in.: skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy oraz piaskowanie korzeni, łyżeczkowanie, kiretaż otwarty, przeszczep kości lub dziąseł, a także plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego.