NTM jest dolegliwością na tyle intymną i krępującą, że każda dotknięta nią osoba pragnie nie dopuścić do tego, aby problem ujrzał światło dzienne. Komfort, swobodę i doskonałą ochronę gwarantują dobrze dobrane produkty chłonne, jak np. wkładki, bielizna chłonna czy pieluchomajtki dla dorosłych. Kiedy po nie sięgnąć i jak właściwie dobrać?
Nietrzymanie moczu – kiedy można stwierdzić dolegliwość?
O nietrzymaniu moczu mówimy wtedy, gdy dochodzi do mimowolnej mikcji, tzn. od niezależnego od nas wypływu moczu. Nasilenie problemu może być bardzo różne – od kropelkowego upuszczania moczu, po całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Jednorazowy incydent tego typu nie musi jeszcze o niczym świadczyć. NTM może mieć charakter czasowy i wynikać np. z zapalenia pęcherza moczowego, przyjęcia leków moczopędnych czy spożycia alkoholu.
Kiedy natomiast sytuacja powtarza się, należy udać się do lekarza w celu określenia przyczyny problemu. NTM nie jest bowiem chorobą samą w sobie, ale objawem. Trzeba też sięgnąć wówczas po produkty chłonne, które – mimo problemu, jaki wystąpił – pozwolą zachować komfort i jakość życia na wysokim poziomie.
Pieluchomajtki dla dorosłych i inne środki chłonne w walce z NTM
Pieluchomajtki dla dorosłych to produkt, który dedykowany jest osobom zmagającym się z średnim, ciężkim i bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu. W praktyce oznacza to, że niemal w ogóle nie są w stanie zapanować nad swoim pęcherzem. Pieluchomajtki są bardzo chłonne, dlatego z powodzeniem można je stosować nie tylko na dzień, ale także na noc. Sprawdzą się doskonale w przypadku osób starszych i leżących. Dobrze dobrane, nie tylko zapewnią ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, ale pozwolą czuć się świeżo i komfortowo.
W przypadku mniejszego natężenia dolegliwości można sięgnąć po inne produkty chłonne, jak np. wkładki, podpaski urologiczne, bielizna chłonna. Są one dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom (ich kształt pozwala dopasować się do bielizny i anatomii ciała). Są to produkty bardzo dyskretne, nieodznaczające się pod odzieżą. Stanowią ochronę w przypadku kropelkowego i lekkiego NTM (wkładki, podpaski), po średni i ciężki (bielizna). Duży wybór produktów chłonnych w swojej ofercie posiada TENA.
Inne produkty
W przypadku wystąpienia problemu nietrzymania moczu warto zabezpieczyć się nie tylko za pomocą pieluchomajtek, bielizny czy wkładek. Możemy zapewnić sobie lub naszym bliskim zmagającym się z NTM dodatkową ochronę w postaci specjalistycznych pokrowców na łóżka i krzesła. Dzięki nim łatwiej na co dzień zadbać o czystość i zabezpieczyć meble.
Ponadto warto zadbać o wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę okolic intymnych, stosując kremy ochronne z cynkiem lub gliceryną. Trzeba pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli bowiem dojdzie do otarć, podrażnienia lub co gorsza do rozwoju stanu zapalnego, niezwykle trudno leczyć skórę w tym delikatnym obszarze.
NTM – postępowanie
Jak już zostało nadmienione, jeśli NTM stanie się faktem, należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia kroków mających na celu jej wyeliminowanie. Jednocześnie natomiast warto wprowadzić w życie kilka zdrowych zmian.
Należą do nich m.in. zmniejszenie masy ciała, jeśli występuje problem otyłości bądź nadwagi, rezygnacja z alkoholu i kofeiny lub przynajmniej znaczne ograniczenie ich przyjmowania, wdrożenie aktywności fizycznej (na ile jest to możliwe zgodnie ze stanem zdrowia). Istotne jest ponadto podjęcie ćwiczeń mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. To właśnie one otaczają cewkę moczową i to ich zadaniem jest jej zaciskanie, aby nie dochodziło do mimowolnego wypływu moczu.