Czym kierować się przy wyborze aparatu EKG?

Artykuł sponsorowany artykuły
Elektrokardiograf (w skrócie: aparat EKG) bada pracę serca za pomocą rejestracji prądów czynnościowych. Dzięki temu jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych nie tylko w kardiologii, ale również w medycynie ratunkowej, gdzie konieczne jest monitorowanie podstawowych funkcji życiowych pacjenta. Główną zaletą badania elektrokardiografem jest możliwość szybkiego wykrywania oraz diagnozowania takich schorzeń jak choroba niedokrwienna. Pozwala także ocenić miejsce oraz wielkość obszaru objętego niedokrwieniem lub martwicą podczas zawału serca zaraz po jego wystąpieniu, a także mającego miejsce w przeszłości. Obecnie rynek obfituje w wiele różnych modeli elektrokardiografów. Jaki najlepiej wybrać? Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę?

Aparat EKG – jak działa?

Aparat EKG rejestruje zmiany potencjału elektrycznego, które zachodzą na powierzchni ciała wskutek wytwarzania i rozchodzenia się prądu elektrycznego w sercu. Elektrody mocowane na ciele odbierają te sygnały, które następnie zostają wzmocnione i są zapisywane w formie tzw. krzywej EKG.

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy zakupie elektrokardiografu?

1. Sposób eksploatacji

Różne modele aparatów EKG sprawdzają się w różnych sytuacjach. Dlatego wybierając sprzęt należy zwrócić uwagę na to, jak i przez kogo ma być on wykorzystywany:

  • lekarzom świadczącym usługi w gabinecie lub przychodni polecamy zakup elektrokardiografów stacjonarnych,
  • dla specjalistów odbywających wizyty domowe oraz osób prywatnych, które muszą stale monitorować swój stan zdrowia, lepszym wyborem będzie mobilny elektrokardiograf kompaktowy.
Przeczytaj:  Poduszka Zafu - czym jest i jak wybrać idealną dla siebie?
2. Wyświetlanie wyników

Ważnym parametrem w aparacie EKG jest ilość kanałów, wpływająca na przejrzystość i czytelność zapisu badania. Z tego względu poleca się wybór urządzeń 12-kanałowych. Wyniki z nich są łatwiejsze w interpretacji i analizie, niż te pochodzące np. z aparatu trzykanałowego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na format, w jakim wyniki są zapisywane. Wszystkie dostępne obecnie aparaty dają możliwość wydruku na papierze, jednak dobrze jest zainwestować w sprzęt z portem USB, dzięki czemu można łatwo przenieść zapisane w pamięci urządzenia wyniki np. do komputera, używając pamięci zewnętrznej. Tam, gdzie ważne jest możliwość natychmiastowego odczytania wyniku, świetnie sprawdzą się elektrokardiografy z kolorowymi, dotykowymi wyświetlaczami.

3. Pamięć

Ten parametr jest szczególnie istotny tam, gdzie jednym aparatem bada się dużo osób w stosunkowo krótkim czasie. Dobrze jest korzystać z urządzeń, które posiadają możliwość zapisywania minimum 50 badań – aczkolwiek istnieją modele, które zapisują ich nawet tysiąc.
Dużym udogodnieniem może być także opcja rozbudowy pamięci urządzenia.

4. Dodatkowe funkcje

Niektóre nowoczesne aparaty EKG dają możliwość tzw. interpretacji Glasgow. Automatyczna analiza Glasgow daje możliwość wykrywania takich problemów jak ostry stan ST czy zawał mięśnia sercowego, dlatego są polecane szczególnie dla specjalistów medycyny ratunkowej.

Przeczytaj:  Dlaczego warto brać pod uwagę usługi profesjonalnego biura rachunkowego?

Decydując się na model przenośny należy koniecznie zwrócić uwagę na opcje zasilania oraz czas ładowania. Najbezpieczniejsze są aparaty zasilane sieciowo oraz za pomocą akumulatora.

Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie warto inwestować w sprzęt używany, szczególnie jeżeli był on wykorzystywany w przychodni czy gabinecie. Intensywna eksploatacja może sprawić, że nie wszystkie funkcje będą działać poprawnie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wybrać nowy aparat EKG, najlepiej wyposażony w kilkuletnią gwarancję.

Aby mieć pewność zakupu wysokiej jakości urządzenia, warto sprawdzić bogatą ofertę serwisu medyczny.store. To hurtownia medyczna, gdzie niezależnie od tego, czy jest się osobą prywatną, czy też sprzęt będzie kupowany przez placówkę medyczną, liczyć można na fachową poradę kompetentnych doradców, a także na zakup profesjonalnego sprzętu medycznego w okazyjnej cenie.