Skurcze przepowiadające – kiedy mogą się pojawić i co mogą zwiastować?

Artykuł sponsorowany Polecne i promocje
Skurcze przepowiadające są częstym sygnałem u kobiet w ciąży, że ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. Potrafią one zestresować przyszłych rodziców, ale dlaczego? Skurcze przepowiadające inaczej zwane skurczami Braxtona-Hicksa często poprzedzają skurcze porodowe i są z nimi mylone. Jak jednak rozróżnić te dwa rodzaje skurczów?

Skurcz przepowiadający – charakterystyka

Pierwszy raz opisał je brytyjski położnik John Braxton-Hicks w 1872 roku. Mają za zadanie przygotować macicę do pracy podczas porodu. Ich występowanie jest sprawą bardzo indywidualną. Zdarza się, że są to dość silne bóle, ale nie są groźne.

U niektórych kobiet mogą występować bolesne skurcze przepowiadające, a niektóre mogą je porównać do bólu, który przypomina ból miesiączkowy. Najpierw czuć je w górnej części brzucha, gdzie znajduje się dno macicy, i z każdą godziną obniżają się ku dołowi. Z początku trwają one ok. 30 sekund i nie są tak silne jak w późniejszym etapie. Im ciąża dłuższa, tym skurcze są mocniejsze, dłuższe oraz częstsze.

Ich częstotliwość i okres występowania często mogą być złudne. Bywają mylone ze skurczami porodowymi, ale odróżnić je można dzięki narastającej intensywności bólu. Te dwa rodzaje skurczów można odróżnić nie tylko po intensywności bólu, lecz także po ustępliwości, która w przypadku skurczy przepowiadających jest nagła, a skurcze porodowe nie znikają po chwili. Ważne jest, że skurcze przepowiadające nie uszkadzają macicy, a porodowe powodują skracanie i rozerwanie kanału szyjki macicy.

Przeczytaj:  Jak Suplementy Diety Wpływają na Nasze Zdrowie?

Skurcze przepowiadające – kiedy występują?

są bardzo nieregularne. Nie ma jasno określonej reguły, która mówi, kiedy one występują. Jest to kwestia indywidualna, jednak przyjęło się, że występują one po ok. 20 tygodniu ciąży, choć tak naprawdę mogą występować już około 6 tygodnia, ale wtedy nie są tak wyczuwalne. Na występowanie skurczy składa się wiele czynników, np. odwodnienie lub zmęczenie. Występują one z częstotliwością mniej więcej 1-2 na godzinę. Ich pojawienie jest nagłe i tak samo nagle znikają.

Często kobiety obawiają się bólów przypominających skurcze przepowiadające. Ile przed porodem mogą wystąpić? Mogą one wystąpić zarówno od razu po 20 tygodniu ciąży, jak i przed samym porodem. Nie ma powodów do obaw, kiedy występują skurcze przepowiadające. Nie sugerują one, że zaczyna się poród. Objawami porodu jest odejście wód płodowych, biegunka i odejście czopa płodowego.

Skurcze przepowiadające – łagodzenie

Bóle spowodowane skurczami przepowiadającymi mogą być nieprzyjemne, wszystko zależy od intensywności bólu. Jeśli towarzyszą Ci bardzo bolesne bóle, możesz wykonać kilka czynności, które powinny pomóc złagodzić ból. Są nimi:

  • ciepła kąpiel. Ważne jest, żeby woda była o podobnej temperaturze co ciało;
  • zmiana pozycji;
  • spacerowanie po pomieszczeniu. Przydatne to może okazać się wtedy, kiedy skurcz wybudzi nas ze snu;
  • techniki relaksacyjne. Tutaj pomocna może okazać się joga dla ciężarnych;
  • leki przeciwbólowe. Jest to ostateczność, w przypadku gdy inne sposoby zawiodą.
Przeczytaj:  Jak pomóc tym, którzy mają ograniczoną zdolność poruszania się - wybór akcesoriów ortopedycznych

Skurcze przepowiadające – kuracja

Jeśli wszystkie sposoby na złagodzenie bólu nie działają, a po godzinie nie miną, trzeba będzie udać się do lekarza z problemem skurczy. Brak złagodzenia i natarczywość bólu może zwiastować rozpoczęcie akcji porodowej. Co, gdy przy takiej sytuacji występuje krwawienie? Jest to sygnał, że należy udać się do szpitala, ponieważ krwawienie jest oznaką odklejającego się łożyska. Proces odklejenia łożyska może zagrozić życiu dziecka oraz matki.