Zatkany nos u dziecka – jak go udrożnić?

Artykuł sponsorowany Choroby od A do Z
Każdy rodzic dobrze wie, że zatkany nos u dziecka potrafi wyjątkowo uprzykrzyć życie. Dotyczy to przede wszystkim maluchów, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać noska. Zalegająca wydzielina powoduje trudności w oddychaniu, jedzeniu i spaniu. Nic więc dziwnego, że zatkany nos u dziecka to zmora większości rodziców i powód wielu nieprzespanych nocy.

Co na zatkany nos u dziecka?

Katar to nic przyjemnego, a gdy dotyka najmłodszych, to potrafi być szczególnie dokuczliwy. Maluchy chorują często, zwłaszcza w okresie jesienno -zimowym. Wirusy wywołujące infekcje przenoszą się szybko, najczęściej podczas kichania i kaszlu. Najmłodszym dzieciom przeziębienie może doskwierać co najmniej  6 razy w roku .[1] Nieżyt nosa potrafi być bardzo uciążliwy. Zatkany nos u dziecka w nocy wiąże się z utrudnionym oddychaniem, nasilonym kaszlem, a przez to niespokojnym, bądź przerywanym snem. Maluch nie wysypia się w nocy, a w dzień bywa marudny i płaczliwy. Dla rodziców to ciężki czas, który wymaga nie tylko ogromnej cierpliwości, ale także skutecznego i szybkiego działania. Istnieje wiele sposobów pomagających odetkać zatkany nosek.

Jak udrożnić zatkany nos u dziecka?

Udrożnienie nosa u dziecka to jedna z podstawowych kwestii podczas kataru. Regularne oczyszczanie nosa z nadmiaru wydzieliny, pomaga łagodzić uciążliwe objawy infekcji i ułatwia oddychanie.  Dobrze zacząć od czynności najprostszych, jaką jest wydmuchiwanie nosa. Każda dziurka powinna być wydmuchiwana osobno i delikatnie, przy zakryciu sąsiedniej dziurki.[2] Usuwanie wydzieliny można wspomóc stosując inhalacje roztworem soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora lub za pomocą roztworów wody morskiej, czy soli fizjologicznej dostępnych w sprayu.[3][4][5] Taka strategia ma na celu rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w nosie i ułatwienie jej ewakuacji, co pomaga oczyścić drogi oddechowe.[3][4] Inhalacje na zatkany nos u dziecka, można wykonywać w domu. Wielu rodziców w walce z dziecięcym katarem sięga po aromatoterapię, tu złagodzić objawy może zastosowanie mentolu, który może dawać odczucie odetkanego nosa.[6] Domowe sposoby na zatkany nos u dziecka bywają pomocne, choć czasem niewystarczające. Co zrobić, jeśli katar staje się wyjątkowo uciążliwy, a maluch odmawia współpracy przy domowych inhalacjach?

Przeczytaj:  Bezpieczne wyjście w góry

Pomoc z apteki dla zatkanych nosków

Zdarza się i tak, że zatkany nos u dziecka wymaga szybkiego działania. Kiedy liczy się czas, warto sięgać po preparaty z apteki dedykowane walce z katarem. W infekcjach błony śluzowej nosa stosuje się substancje zmniejszające obrzęk śluzówki i hamujące nadmierny katar. Pomocne będą preparaty zawierające ksylometazolinę, która szybko odblokowuje zatkany nos i przyniesie ulgę, oraz deksopantenol przyspieszający gojenie i regenerację błony śluzowej.[7] Te dwie substancje czynne znajdziemy w aerozolu nasic® kids dla dzieci. Można go stosować już od 2. roku życia. Jest łatwy w aplikowaniu i szybki w działaniu, dlatego bez problemu poradzi sobie nawet z najbardziej zatkanym noskiem.

Wszystkim rodzicom, którym problem dziecięcych infekcji i zatkanych nosków jest dobrze znany, do gustu przypadnie serwis Conakatar.pl. Znaleźć tu można wiele praktycznych porad, na temat zdrowia i sposobów radzenia sobie z infekcjami. Warto wiedzieć więcej, aby mądrze i przede wszystkim skutecznie walczyć z infekcjami u najmłodszych.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau Healthcare.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

nasic®, nasic® kids aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg (w przypadku nasic® kids – 0,05 mg) ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania do stosowania: wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: nie należy stosować: u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub na którąkolwiek  substancję pomocniczą; u pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis sicca); po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej; u dzieci w wieku poniżej 6 lat (nasic®)/ u dzieci w wieku poniżej 2 lat (nasic® kids). Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Przeczytaj:  Chory w domu. Jak się przygotować?

[1] Turner RB. The Common Cold. Goldman’s Cecil Medicine. 2012:2089–91

[2] Durajski Ł. Higiena nosa http://www.doktorekradzi.pl/higiena-nosa/ (2022.10.25)

[3] Santoro E. The role of saline nasal sprays or drops in nasal hygiene: a review of the evidence and clinical perspectives. Rhinology Online 2021; 4: 1 – 16.

[4] Jadczak M. Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Polski przegląd otorynolaryngologiczny 2013; 2: 226–229.

[5] Hryniewicz W i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Narodowy Instytut Leków. Warszawa 2016

[6]  Kenia P i wsp. Does inhaling menthol affect nasal patency or cough? Pediatr Pulmonol. 2008;43(6):532-7.

[7] Charakterystyka Produktu Leczniczego – Nasic Kids