Ciąża

Prasóweczki Wychowanie i Dzieci

Wszystkie informacje na temat ciąży. Każda kobieta znajdzie tutaj coś dla siebie. Artykuł zawiera wiele ciekawych informacji opisuje przebieg ciąży, mówi o tym jak kobieta w ciąży powinna się odżywiać itp.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu  brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciążowy.

Warto wiedzieć, że nie zawsze zaraz po zapłodnieniu kobieta będzie odczuwała objawy ciąży. Między innymi do objawów ciążowych należą mdłości, piersi u kobiety znacznie się powiększają.Oczywiście objawy te nie są widoczne od razu, dopiero można je zauważyć po kilku tygodniach. Należy wiedzieć, że nie każda kobieta odczuwa zachodzące zmiany podczas ciąży. Wiele kobiet wręcz rewelacyjnie czuje się, podczas ciąży nie mają ani porannych mdłości, nie wymiotują, śmiało mogą jeść, na co tylko mają ochotę. Także dla niektórych kobiet ciąża to czysta przyjemność. A niektóre kobiety niestety, ale czasami miesiącami wymiotują, bardzo źle znoszą ciąże. Nie mamy na to żadnego wpływu.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu-brak miesiączki, wymioty, nudności.

Wiele kobiet naprawdę bardzo źle znosi ciąże, objawia się to bardzo często porannymi mdłościami oraz wymiotami. Czasami objawy te pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży. Należy pamiętać, że absolutnie pod żadnym względem nie można lekceważyć pierwszych oznak zapłodnienia. Najprostszy, a zarazem najszybszy sposób na sprawdzenie czy, jest się w ciąży, jest test ciążowy. Jeżeli kobieta odczuwa już pierwsze objawy ciąży, np. wystąpią wymioty czy mdłości to w takim przypadku właśnie najlepiej zakupić test ciążowy rozwieje on wszelkie wątpliwości kobiety.
Zazwyczaj jeżeli, kobiecie spóźnia się miesiączka, to pierwsza jej myśl jest taka, że jest na pewno w ciąży. Tak czasami jest, ponieważ należy wiedzieć, że brak miesiączki jest to jedna z objaw ciąży. Jednak pomimo tego, że spóźnia się miesiączka lub jej nie ma, nie zawsze oznacza to, że kobieta jest w ciąży. Bardzo często miesiączka spóźnia się u kobiety, ponieważ jest przeziębiona, prowadzi niezdrowy tryb życia, spożywa alkohol, przyjmuje leki, prowadzi stresujący tryb życia, cierpi na bezsenność, jest przemęczona, hormony są zaburzone. Miesiączka również spóźnia się u tych kobiet, które się odchudzają, czyli w krótkim czasie bardzo spadła ich waga oraz przeżyły męczącą podróż. To właśnie między innymi te czynniki wpływają również na brak miesiączki.

Zapewne nie każda kobieta wierzy w to, że bywają takie sytuacje, że pojawia się okres podczas ciąży. U wielu kobiet występuje także krwawienie, które jest podobne właśnie do okresu. Jeżeli doszło u kobiety do zapłodnienia to przez około 2-3 tygodnie kobieta ma podwyższoną temperaturę ciała. Jest to również charakterystyczny objaw ciąży. Podwyższona temperatura ciała występuje, ponieważ następuje podwyższenie poziomu progesteronu. Należy wiedzieć, że progesteron jest bardzo ważny, ponieważ jest on odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach.
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – wymioty, nudności.

Dla wielu kobiet wymioty oraz poranne mdłości są pierwszymi objawami ciąży i występują one w pierwszych tygodniach. U niektórych kobiet mija to, a u niektórych objawy te trwają bardzo długo nawet przez całą ciążę. Wymioty oraz poranne mdłości zazwyczaj zaczynają się od 6 do 8 tygodnia od momentu zapłodnienia a kończą się około 14 tygodnia. Ale nie jest to oczywiście reguła. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów, a niektóre kobiety bardzo ciężko znoszą ciąże i mdłości oraz wymioty mogą trwać nawet całe 9 miesięcy co zapewne jest bardzo uciążliwe dla kobiety.
W przypadku wymiotów występują one różnie, na to również nie ma reguły, ponieważ mogą one wystąpić rano lub wieczorem a czasami kobieta wymiotuje niemal cały dzień. Wymioty oraz poranne mdłości najczęściej występuje u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciąże lub są w ciąży mnogiej. Wymioty występują także z innych przyczyn, może wystąpić infekcja. Wymiotować można także przez zatrucie pokarmowe lub zatrucie lekami.

Do innych obajawów ciąży należy zwiększony apetyt u kobiety lub całkowity jego brak. Z tym właśnie też różnie bywa. Często u kobiet w ciąży pojawia się zgaga. Kobieto w ciąży często przeszkadzają różnego rodzaju zapachy oraz produkują większą ilość śliny. Jeszcze innym objawem ciąży jest to, że kobieta częściej oddaje mocz dzieje się to tak zazwyczaj między 6 a 8 tygodniem ciąży.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu-pierwszy trymestr.

W pierwszym trymestrze ciąży bardzo często zmienia się ciśnienie krwi oraz zmienia się także poziom hormonów. Objawy te bardzo często powodują ból głowy oraz jej zawroty. Należy jednak wiedzieć, że nie każda kobieta odczuwa takie objawy. Wiele kobiet nie odczuwa, ani zawrotów ani bólu głowy. Kobiecie w ciąży bardzo często goszczą różnorodne wahania nastroju. Wahania nastroju bardzo często są spowodowane tym, ze podwyższa się poziom hormonów. Mowa tutaj między innymi o adrenalinie, noradrenalinie oraz endorfinie. To waśnie te hormony powodują różnego rodzaju nastroje występujące u kobiet w ciąży. Bardzo często kobieta w ciąży jest nadpobudliwa, rozdrażniona oraz jest bardziej uczuciowa. Kobieta w ciąży dużo bardziej jest zmęczona oaz senna. Dlatego też podczas pierwszego trymestru ciąży kobieta powinna dużo więcej wypoczywać oraz powinna zwiększyć swoją dawkę snu.
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu-inne objawy.

Do inne objaw ciąży w pierwszym tygodniu należą piersi, które są bardzo często powiększone, wrażliwe oraz nabrzmiałe, brodawki oraz obwódki piersiowe bardzo często są przebarwione, występują częste wymioty oraz mdłości, powiększa się również brzuch, a także na wargach sromowych i linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego pojawiają się zmiany skórne.
Oczywiście należy wiedzieć, że stuprocentową pewność daje tylko i wyłącznie wizyta u lekarza ginekologa. Warto również wykonać test ciążowy, który również jest bardzo często pewny. Test ciążowy powinno się wykonać tydzień od zapłodnienia.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – rozpoznanie.

Ciąże rozpoznać można poprzez różne czynniki. Między innymi brak miesiączki może być objawem ciąży. Innym objawem może być powiększona macica. Warto również wykonać test ciążowy, który pokaże, czy wynik jest pozytywny, czy negatywny, jak wiadomo, ciąże oznacza wynik pozytywny. Można się udać po prostu do lekarza, który przeprowadzi badanie ginekologiczne, podczas którego jest wykonywane USG, stwierdza ono również ciąże lub jej brak. Kobiety,  mające  regularną miesiączkę zauważyły nagły jej brak, mogą mieć pewne podejrzenia co do ciąży. Również mdłości czy nabrzmiałe bolące piersi mogą oznaczać ciąże. Innym objawem ciąży jest także częste oddawanie moczu.
Jeżeli nastąpi opóźnienie miesiączki to oczywiście może być to objaw ciąży, ale nie zawsze, ponieważ może być to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku pojawienia się mięśniaków macicy może dojść do powiększenia macicy.

Bywa również tak, że pomimo ciąży występują krwawienia, występują one w pierwszym trymestrze ciąży. Właśnie to może być, pierwszy objaw ciąży. Poronienie oraz ciążę pozamaciczną należy wykluczyć wtedy, gdy po kilkunastodniowym braku miesiączki znowu pojawi się krwawienie.

Brak miesiączki może być również spowodowany tym, że kobieta stosuje różnego rodzaju tabletki antykoncepcyjne, posiada różnego rodzaju przewlekłe choroby, oraz bywa tak, że następuje zahamowanie czynności jajników za wcześnie.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu-test ciążowy
Każda kobieta, która podejrzewa, że jest w ciąży, powinna wykonać sobie hormonalny test ciążowy. Test ten pomaga wykryć beta HCG. Hormon ten jest obecny zarówno we krwi, jak i w moczu. Jeżeli hormon beta HCG występuje w krwi i w moczu to znaczy, że zagnieździło się jajo płodowe w błonie śluzowej macicy. Objaw ten należy do objawów pierwszych, a zarazem właściwych.
Znane są trzy rodzaje hormonalnych testów ciążowych.

Do pierwszych z nich należy domowy test ciążowy. Domowy test ciążowy jest dostępny od ręki w każdej aptece. Test ten może wykonać go każda kobieta w zaciszu swojego domu. Wykonanie go jest bardzo proste, ponieważ wystarczy dosłownie kilka kropel moczu nanieść na wyznaczone do tego okienko. Jeżeli pojawią się dwie kreski, oznacza to ciąże. Kreski mogą być koloru niebieskiego oraz różowego. Kolory testu są zależne od jego rodzaju. Domowe testy ciążowe mają także swoje wady, ponieważ pomimo tego, że kobieta jest w ciąży, bywa tak, że wynik wychodzi negatywny. Wizyta u lekarza ginekologa jest konieczna w przypadku braku miesiączki w wyznaczonym terminie oraz w przypadku negatywnego wyniku testu ciążowego.
Drugim rodzajem jest laboratoryjny test ciążowy, test ten jest w stanie wykryć podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej w moczu i to prawie w 100%. Wykrycie jej następuje po 7 dniach od momentu zapłodnienia. Do tego testu wykorzystuje się poranny mocz, najlepszy jest pierwszy poranny mocz. Na wynik nie czeka się długo, ponieważ zaledwie kilka godzin.
Trzecim rodzajem jest laboratoryjny test z krwi. Test ten pozwala na wykrycie beta gonadotropinę kosmówkową w surowicy krwi. Test ten wyróżnia to, że wykryta ciąża na jego podstawie jest po prostu pewna.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu-nietypowe objawy.
Jak już wyżej zostało wspomniane, do najczęstszych objawów ciąży należą: poranne mdłości, wymioty, powiększone piersi, zmęczenie, przybieranie na wadze i inne. Bardzo często za różnorodne zmiany podczas w ciąży są odpwiedzialne hormony. Może dojść nawet do tego, że zmienia się kolor skóry u kobiety, zmienia się także kolor zębów.

Bardzo często podczas ciąży kobieta ma różnego rodzaju zachcianki. Raz ma ochotę na słodkie, raz na kwaśne a jeszcze innego dnia na słone. Jest to bardzo częste zjawisko u kobiet ciężarnych. Kobiety mają potrzebę łączenia różnych smaków i produktów. Nie są w stanie się zadowolić lodami, kwaszonymi ogórkami, słodyczami itp. Wszystko to jest spowodowane przez hormony. Zapewne wiele kobiet nie słyszało o czymś takim jak łaknienie spaczone. Niektóre kobiety w ciąży mają potrzebę zjedzenia np. mydła. Są to już niebezpieczne i groźne przypadki dlatego też niezwłocznie należy się udać do lekarza.

Wielu kobietom podczas ciąży przeszkadzają różnego rodzaju zapachy. Kobiety mają swoje ulubione zapachy, z którymi wręcz nie potrafią się rozstać, natomiast podczas ciąży może dojść do diametralnej zmiany, a mianowicie ich ulubione zapachy stały się dla nich nie do zniesienia i powodują mdłości czy nawet odruchy wymiotne.

Tego rodzaju objawy towarzyszą kobietą w pierwszym tygodniu, a ustępują w drugim i trzecim trymestrze. Bywa tak, że tego rodzaju objawy towarzyszą kobietą przez całą ciążę aż do momentu porodu. U kobiet w ciąży pojawiają się także gazy jelitowe. Za wszystkie te niedogodności odpowiadają tylko i wyłącznie hormony.

Często u kobiet w ciąży pojawiają się zmiany w ustach, spowodowane jest to zwiększoną produkcją krwinek. U kobiet w ciąży pojawiają się nawet krwawiące dziąsła dlatego też zaleca się takim kobietom by częściej odwiedzały dentystę. Kobiety w ciąży również doświadczają w nocy podczas snu bolesnych skurczy u nóg.

Przeczytaj:  Naturalne metody wywoływania porodu

Kobiety w ciąży bardzo często sa zdekoncentrowane. Jednak będzie to trwało tylko przez pewien czas, objaw ten nastąpi. Wszystko powróci do normy zaraz po urodzeniu dziecka, wszystkie hormony uspokajają się wtedy.

U wielu kobiet pojawiają się także zmiany na skórze. Należą do nich przebarwienia, zmienia się kolor twarzy, pojawiają się także plamki.

Dolegliwości w ciąży
Wiele dolegliwości, które występują u kobiet w ciąży są spowodowane tym, że kobieta nosi w swoim ciele nowe życie. Niektóre dolegliwości podczas ciąży mogą być niesamowicie niebezpieczne, dlatego też pod żadnym względem absolutnie nie można ich bagatelizować, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla płodu. Hormony podczas ciąży bardzo częstio wywołują nudności, wymioty, bóle pleców, różnego rodzaju obrzęki czy zmęczenie. Istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają w ich zapobieganiu. Czasami te czy inne dolegliwości można zaradzić poprzez odpoczynek, ćwiczenia fizyczne czy picie herbatek ziołowych.

Ból brzucha i kręgosłupa w ciąży,jeżeli w bardzo szybkim tempie narasta poziom hormonów to niestety, ale może to wywołać ból brzucha w ciąży. Ból brzucha dla kobiet w ciąży jest bardzo niekomfortowy, ponieważ może wystąpić bolesny obrzęk narządów wewnętrznych. Kiedy to kobieta jest w ciąży zaawansowanej, to ból brzucha jest spowodowany tym, że rozciągają się mięśnie brzucha, ponieważ wzrasta macica. W takim przypadku warto zwiększyć ilość odpoczynku. W takim przypadku wskazana jest pozycja leżąca oraz warto często odwiedzać basem, wskazane jest pływanie.

Koniecznie należy zgłosić się do lekarza w przypadku bólu skurczowego, oprócz tego brzuch jest twardy. Takie sygnały mogą mówić o poronieniu lub o porodzie przedwczesnym. Jest to niesamowicie niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i płodu. Natychmiastowa jest wizyta u lekarza.

Kobietom w ciąży często towarzyszą bóle kręgosłupa. Bóle te występują u kobiet, które są w trzecim trymestrze ciąży. Aby zmniejszyć ten ból, powinna być zachowana odpowiednia postawa ciała. Zalecana jest także gimnastyka. Kobiety w ciąży nie powinny także zbyt długo siedzieć w ten samej pozycji. Spanie na łóżku, które są zbyt miękkie, mogą również powodować różnego rodzaju bóle kręgosłupa.

Obrzęki 
Kobiety w ciąży najczęściej doznają obrzęków zaraz przed porodem lub też po. Obrzęki pojawiają się głównie na nogach oraz rękach. Aby ustąpiły wystarczy zwyczajny nocny odpoczynek. Obrzęki występują, ponieważ zatrzymuje się woda w organizmie. Aby nie doszło do wystąpienia obrzęków, warto przestrzegać diety. Obrzęk w ciąży można zmniejszyć poprzez unikanie stania czy siedzenia przez długi czas. Kobiety powinny pić dużo płynów oprócz napoi gazowanych. Bardzo ważne jest to by kobieta, chodziła w wygodnych butach i nie nosiła uciskających skarpet. Jeżeli obrzęki nie ustępują niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Zmęczenie i nudności 
Kobieta w ciąży bardzo często jest osłabiona i zmęczona. Wszystkie te objawy są wywołane hormonami. Kobietom podczas ciąży może towarzyszyć anemia. Charakterystycznymi objawami dla anemii w ciąży jest senność i zmęczenie a oprócz tego skóra jest blada, pojawiają się zawroty głowy, wypadają włosy, kołata serce. Bardzo ważne jest to by kobiety w ciąży miały odpowiednią ilość żelaza w swoim organizmie, odpowiednio się odżywiały, Ważne jest również to by ich dieta była bogata w żelazo i różnego rodzaju witaminy takie jak: C, B12 oraz kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego. W diecie u kobiet ciężarnych powinno się znaleźć: mięso, jaja, podroby, suszone owoce, świeże zielone warzywa oraz zboża. Warto zażywać różnego rodzaju preparaty bogate między innymi w żelazo. Kobieta w ciąży powinna ograniczać mleko, mąkę, kasze. Te produkty ograniczają spożywanie żelaza.
Aż 60% kobiet towarzyszą wymioty oraz mdłości. Nudności najczęściej pojawiają się rano, ale nie tylko występują także wieczorami, czasami trwają one przez cały dzień. Wymioty często są spowodowane różnego rodzaju zapachami, które kobieta w ciąży nie przyswaja. Niestety zbyt duża ilość wymiotów może doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz powstają zaburzenia elektrolitowe. Absolutnie nie można tego lekceważyć dlatego też trzeba poddać się hospitalizacji. Czasami wystarczy zjeść lekki posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka, by nie doszło do wymiotów. By ograniczyć wymioty, należy jeść posiłki lekkostrawne i to w małych ilościach. Zalecane są również różnego rodzaju herbatki ziołowe,  między innymi jest to melisa, mięta, rumianek, tymianek, kozłek, lawenda działają one rozkurczowo o raz uspokajająco.

Ciąża-pierwszy trymestr, drugi trymestr, trzeci trymestr
Dla każdej kobiety ciąża jest to niesamowicie ważnym wydarzeniem. Tak naprawdę zmienia się wtedy wszystko. Kobieta zaczyna, znacznie lepiej dbać o siebie i o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Dbają między innymi o to, by się odpowiednio odżywiać, dużo czasu przebywają na  swieżym powietrzu. Oczywiście oprócz tego szczególnie ważne jest to by przygotować również dom dla swojego dziecka. Wszystko powinno być na swoim miejscu i niczego nie powinno zabraknąć. Ciąża jest bardzo ważna zarówno dla kobiety, jak również dla dziecka, ponieważ wykształcają się u dziecka narządy oraz pojawiają się funkcje życiowe co dla matki jest bardzo ważne, bo jak wiadomo każda matka marzy o tym, by jej dziecko było  zdrowe.

Ciąża-pierwszy trymestr
Tydzień 1 – 4
Podczas pierwszego tygodnia ciąży kobieta zadaje sobie najwięcej różnych pytań zastanawia się, kiedy nastąpi termin porodu itp.
Drugi tydzień dla kobiety jest tygodniem kiedy, to macica jest w pełni gotowa na to, by komórka jajowa zagościła w niej. Właśnie wtedy dochodzi do owulacji. Jeżeli jest jajeczkowanie i był uprawiany seks podczas dni płodnych, to jest szansa na to, że kobieta zajdzie w ciąże.

Trzeci tydzień jest tygodniem, kiedy to następuje poczęcie. Trzeci tydzień daje możliwość obliczenia ile dana ciąża już trwa.

Czwarty tydzień jest tygodniem, kiedy to po raz pierwszy zaczyna się coś budować, a mianowicie: endoderma, mezoderma, ektoderma. Z każdej z tych warstw będą się wykształcały przypisane im odpowiednie narządy.

Tydzień 5 – 9
W piątym tygodniu ciąży powstają takie układy jak: układy: nerwowy, trawienny i płciowy, oraz zaczyna bić serce.
Szósty tydzień jest tygodniem, kiedy zaczyna się zwiększać masa oraz długość dziecka. W tym tygodniu również  zaczynają się wykształcać naczynia krwionośne, narządy wzroku i słuchu, jelita.

Powstaje także łożysko.
W siódmym tygodniu widać już kończyny górne oraz wykształcą się organy płciowe. Jest tutaj oczywiście za wcześnie by stwierdzić czy to będzie chłopak, czy dziewczynka.
W ósmym miesiącu dziecko już zaczyna słyszeć, czuje bodźce, które są przesyłane z zewnątrz, wykształca się błędnik.
W dziewiątym miesiącu oczy i uszy są już na swoim miejscu. Powoli pojawia się szyja, półkule mózgu oraz odbyt.

Tydzień 10 – 13
Podczas 10 tygodnia ciąży dziecko rozróżnia już smaki, a oprócz tego spokojnie można zaobserwować już jego rysy.
Pod koniec 11 tygodnia zazwyczaj określa się, ile waży oraz ile mierzy. Zauważyć można, że są już paznokcie, powoli się one wykształcają.
W dwunastym tygodniu pojawia się u dziecka odruch ssania. Można nawet zauważyć pierwsze cebulki na głowie. Dziecko jest coraz to bardziej ruchliwe.
Trzynasty tydzień jest tygodniem, kiedy to po raz pierwszy zaczynają pracować nerki wątroba oraz trzustka.

Ciąża tydzień po tygodniu-drugi trymestr
Czternasty tydzień daje możliwość określenia czy będzie to chłopczyk, czy dziewczynka. Wykazuje to oczywiście badanie ginekologiczne. Można zauważyć również pierwsze włoski.
Rozwijają się kości oraz mięśnie. Maluszek dużo częściej się porusza. Oprócz tego rozwijają się narządy płciowe. Jak wiadomo, u chłopców jest to penis oraz prostata a u dziewczynek pochwa, wargi sromowe, macica oraz jajowody.

Powstają także gruczoły trawienne. Dziecko może mierzyć już nawet około 25 cm, a jego waga może mieć około 160 gramów.
Tydzień 19 – 22
Na ciele dziecka znajduje się wydzielina. Wydzielina ta pełni funkcję ochronną. Gdyby nie było tej wydzieliny niestety, ale mogło by dojść do obtarcia czy wyschnięcia. Rozwija się także mózg.
Powstają kolejne warstwy skóry. Zachodzącymi zmianami dla maluszka jest temperatura. Dziecko znajdujące się w łonie matki jest coraz to bardziej aktywne, bardziej zaczyna się kręcić i kopać. W tych tygodniach rozwija się system odpornościowy. Podczas tych tygodni dochodzi do wykształcenia paznokci oraz brwi, maluszek rozpoznaje głos mamy.

Tydzień 23 – 26
Z tygodnia na tydzień maluch robi się coraz to większy. Ruchy są coraz to bardziej intensywne. W tych tygodniach kostnieje szkielet. Coraz to bardziej są widoczne rysy twarzy. W płucach maluszka jest wytwarzana specjalna substancja surfaktant.
Cały czas rozwija się u dziecka układ pokarmowy oraz mózg. Większość układów zostaje wykształconaW 26 tygodniu maluswzek otwiera powieki oraz mruga. Widać już rzęsy. Po zjedzonym posiłku przez kobietę dziecko znacznie się porusza.

Ciąża tydzień po tygodniu-trzeci trymestr
Tydzień 27 – 30
Organizm maluszka cały czas pracuje. Widać coraz to więcej włosków na głowie oraz meszek na ciele. Oczywiście zwiększa się długość oraz masa ciała. Wykształca się zmysł węchu oraz mowy. Bywa tak, że dziecko mniej się porusza, ale spowodowane jest to tym, że ma ono coraz to mniej miejsca.

Tydzień 31 – 35
Powstaje tutaj tkanka tłuszczowa. Skóra maluszka staje się coraz to bardziej różowa. Rozwija się pamięć. Można w tym czasie czytać maluszkowi bajki czy puszczać muzykę. Tydzień ten jest tygodniem, kiedy to dziecko się układa. Jedne układają się główką w stronę kanału rodnego inne natomiast mają układ miednicowy. Cały czas rozwija się ukłąd odpornościowy. Jest to czas, kiedy to dziecko przygotowuje się do narodzin.

Tydzień 36 – 40
Ruchy są  silniejsze oraz gwałtowne. Dziecko prostuje swój kręgosłup. Jest już mu naprawdę bardzo ciasno. W 37 tygodniu maluch rośnie zarówno w długości jak i przybiera na kilogramach.
Znika maź płodowa. Waga może wynosić już ponad 3 kilogramy a długość 50 cm. Wytwarzana jest w organizmie smółka. Jest to pierwsza kupa dziecka, kiedy to ono przyjdzie na świat.
Jeżeli 40 tydzień ciąży minął, to w takim przypadku kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarza ginekologa. Powie co należy robić dalej. Są różnego rodzaju metody, które powodują, wywołanie porodu należą do nich: ćwiczenia, masaże, produkty, wyzwalające oksytocynę, a także seks.

9 miesięcy jest to czas dla kobiety, kiedy to następują ogromne zmiany zarówno w jej życiu, jak i w życiu jej maluszka. Po pierwszym trymestrze wykształciły się u maluszka wszystkie narządy i układy niezbędne do funkcjonowania.

Drugi trymestr należy do różnego rodzaju doskonaleń oraz kształcenia cech i tych zawnętrznych, jak i osobowościowych. W ostatnim trymestrze kobieta powinna idealnie przygotować mieszkanie na przyjęcie maluszka w swoim domu. Powinna być naszykowana cała wyprawka.

Przeczytaj:  Dziewiąty miesiąc ciąży

Dieta przyszłej mamy
Bardzo często kobieta podczas ciąży czuje się źle oraz słabo. Pomóc temu może właśnie odpowiednia dieta. Kobieta w ciąży nie musi rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Należy jednak pamiętać, odpowiednie odżywianie w ciąży w szczególności pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego też bardzo ważne jest to by kobieta przyjmowała odpowiednie składniki odżywcze. Organizm kobiet w ciąży potrzebuje nie mniej niż 1500 kalorii. Jest to bardzo ważne ponieważ jeżeli organizmowi będzie brakować tych kalorii, wtedy to ma to niebezpieczny wpływ na rozwój dziecka.

Witaminy i minerały w ciąży
Bardzo ważne jest to by organizm zarówno matki, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka był bogaty w  wapń.  Jest on odpowiedzialny za to, by prawidłowo rozwijały się kości dziecka natomiast kobieta jest chroniona przed nadciśnieniem tętniczym. Odpowiednia jego ilość daje większe szanse, że nie będzie komplikacji,  które są z nim związane. Odpowiednia dawka to 1000 mg. Odpowiednia ilość wapnia ma również pozytywny wpływ na to, że są zwiększone szanse na brak depresji poporodowej.

Oprócz wapnia organizm kobiety w ciąży powinien również być bogaty w żelazo. Kobieta powinna przyjmować 30-50 mg dawki dziennej żelaza. Kobiety, które nie posiadają w swoim organizmie odpowiedniej dawki powinny stosować odpowiednie preparaty, które uzupełnią ich organizm w żelazo. Jeżeli kobieta w ciąży nie posiada odpowiedniej ilości żelaza może to spowodować nawet anemię, doprowadzić do przedwczesnego porodu. Żelazo można znaleźć w mięsie oraz żółtkach jajek.

Bardzo ważny równie dla kobiety a w szczególności dla dziecka jest kwas foliowy. Jest on odpowiedzialny za prawidłowy rozwój układu nerwowego. Warto kwas foliowy przyjmować jeszcze przed zajściem w ciąże przez trzy miesiące. Każda kobieta w ciąży kwas foliowy może znaleźć w naturalnych składnikach takich jak: brokuły, pomarańcze, banany, mleko i nasiona roślin strączkowych.
Bardzo ważny jest również cynk odpowiednia jego ilość w organizmie chroni organizm przed chorobami zakaźnymi oraz odpowiada również za rozwój płodu. Dlatego też warto spożywać mięso oraz rośliny strączkowe. Ważne jest również to, by każda kobieta w ciąży wypiła osiem szklanek wody dziennie.

Kobiety w ciąży, które używają różnego rodzaju preparatów powinny pamiętać, że powinny one zawierać: witaminę A, miedź, wapń, żelazo, cynk, witaminę D, witaminę C, witaminę E, witaminę B1 oraz ryboflawiny we właściwych proporcjach. Oprócz tego powinny się również znajdować takie składniki jak: magnez, fosfor, fluorek, biotyna oraz kwas pantotenowy. Każda kobieta w ciąży powinna pamiętać, że nie może ot, tak przyjmować sobie preparatów. Każdy preparat powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem ginekologiem. Bywa tak, że może wystąpić u kobiet podczas zażywania preparatów reakcja dlatego też należy dokładnie obserwować swój organizm czy się z nim nic złego nie dzieje. Są takie sytuacje, że po danym preparacie może wystąpić biegunka, w takim przypadku natychmiastowo należy odstawić ten preparat skonsultować się z lekarzem i wybrać inny,

Witaminy i minerały występują naturalnie w następujących produktach spożywczych:
białko oraz żelazo każda kobieta w ciąży znajdzie spożywając: ryby, drób, chude mięso, jaja, chude wędliny, ryż, rośliny strączkowe oraz mąka z pełnego przemiału,
wapń białko fosfor jest również ważny zarówno dla kobiety, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka dlatego też powinno się spożywać: mleko, jogurt oraz maślanka,

kobieta powinna zawierać w swoim organizmie różnego rodzaju witaminy, a mianowicie:
witaminy z grupy B znaleźć można, je jedząc: drożdże, mleko, migdały, płatki zbożowe, twaróg oraz warzywa (cebula, kalafior, pomidory, szpinak).
Witamina C znajduje się ona w: ziemniakach, cytrusach, malinach, szpinaku, kapuście, jagodach,
witamina D znaleźć ją można w: żółtkach jaj, tranie, śmietanie, mleku, twarogu, maśle,
witamina E jest w: oliwie z oliwek, oleju, pomidorach na kanapkach oraz surówkach.

Dieta 
Każda kobieta w ciąży powinna zwracać szczególną uwagę na to, co je oraz w jak dużych ilościach. Powinna zdawać sobie sprawę, że również zbyt duża ilość pożywanego jedzenia może negatywnie wpłynąć zarówno na, nią jak i na dziecko. Bardzo ważne jest to, by spożywane były regularne posiłki. Najlepiej jest, kiedy to kobieta w ciąży spożywa trzy większe posiłki o stałych porach a do tego dwie mniejsze przekąski. Bardzo ważne jest to, by dane posiłki zawierały witaminy i składniki mineralne, węglowodany, żelazo oraz wapń. Zalecane jest również to, by kobieta w ciąży przyjmowała różne preparaty,które zawierają żelazo oraz witaminę D.

Co jeść w ciąży?
Bardzo ważne są w diecie produkty zbożowe. Produkty te są źródłem energii oraz  źródłem witamin z grupy B i błonnika pokarmowego. Dlatego też każda kobieta w ciąży powinna spożywać:  razowe, pełnoziarniste pieczywo, brązowy czy dziki ryż, grubą kaszę, płatki zbożowe i otręby.

Oprócz produktów zbożowych niesamowicie ważne są warzywa oraz owoce. Ważne jest, by każda przyszła mam spożywała grejpfruty i pomarańcze. Owoce i warzywa dostarczają organizmowi: witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz bioflawonoidów.

Mięso i ryby są także ważne w diecie każdej przyszłej mamy. Ryby są źródłem białka. Każda kobieta w ciąży powinna spożywać dużą ilość ryb. Jeżeli chodzi o mięso, to kobieta w ciąży powinna spożywać chude mięso oraz drób i oczywiście ryby. Białko można znaleźć także w: nasionach strączkowych, np. orzechach, pestkach dyni czy słonecznika. Białko odpowiada za prawidłową budowę tkanek oraz narządów u rozwijającego się dziecka. Ważne są także wielonienasyceniowe kwasy tłuszczowe pełnią one funkcję  rozwoju siatkówki oka oraz mózgu człowieka.
Każda przyszła mama powinna spożywać mleko oraz różne jego przetwory. Mleko oraz przetwory są odpowiedzialne za budowę układu kostnego u dziecka. Powinny być unikane przez kobiety w ciąży lody. A ponadto powinna spożywać trzy porcje produktów mlecznych.

Tłuszcze oraz słodycze.  Nienasycone kwasy tłuszczowe są niesamowicie ważne, ponieważ odpowiadają za rozwój dziecka oraz za jego ukłąd nerwowy. Kobieta w ciąży powinna spożywać: olej roślinny, np. do surówek czy sałatek. Kobieta w ciąży powinna odstawić na bok słodycze.

Czego unikać w diecie w ciąży?
Kobieta w ciąży nie powinna spożywać:
– alkoholu, alkohol nawet spożywany w małych ilościach może doprowadzić do opóźnienia rozwoju, niskiej masy urodzeniowej oraz do tego, że w sposób nieprawidłowy będzie się rozwijał mózg, oraz serce.
– Napoi gazowanych źle wpływają one na przewód pokarmowy. Zawierają  one dużą ilość cukrów prostych, przez które kobieta w ciąży bardziej tyje.
– kawy, ponieważ zbyt duża jej ilość może mieć niebezpieczny wpływ na pracę serca u dziecka.
– słodzików, mimo że nie wykazały one negatywnego wpływu lepiej ich po prostu inikać.
– fast foodów lepiej unikać, ponieważ są po prostu niezdrowe.
– wątróbki nie należy przyjmować w zbyt dużych ilościach, ponieważ może ona negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.
– orzeszków ziemnych, ponieważ zawierają one aflatoksyny, które bardzo często mają wpływ na wystąpienie alergii u dziecka, a nawet mogą uszkodzić płód.
– surowego mięsa spożywanie go jest niesamowicie niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego u dziecka oraz może dojść do zbyt wczesnego porodu.
– serów pleśniowych
– surowych jajek jak wiadomo można się nabawić Salmonelli.
– produktów wędzonych oraz grillowanych zawierają  dużą ilość soli, która jest niewskazana.
Także jak widać bardzo ważne jest to by kobieta będąca w ciąży zdrowo się rozwijała wpływa to nie tylko pozytywnie na przyszłą mamę, ale również na prawidłowy rozwój dziecka. Dieta kobiet ciężarnych powinna zawierać odpowiednie składniki odżywcze oraz witaminy.

Ciało i uroda 
Bardzo często kobieta w ciąży nie dba już o swoją urodę, jak robiła to jeszcze przed ciążą. Dużo ważniejsze staje się dla niej dobro oraz zdrowie dziecka. Warto wiedzieć, że pewne zabiegi kosmetyczne poprawiają samopoczucie oraz wygląd u kobiet w ciąży. Kobieta powinna odstawić kremy z retinolem.
Poziom hormonów

Kobietom w ciąży towarzyszą różnego rodzaju emocje, które są bardzo chwiejne, bywa tak, że czują się one nieatrakcyjne. Wpływa na to wiele czynników. Bardzo ważne podczas ciąży jest to, by partner wspierał swoją kobietę. Mimo tego za wszystkie chwiejące nastroje odpowiadają hormony. To głównie one wpływają na to, że kobieta w jednej chwili jest uśmiechnięta a po chwili staje się rozdrażniona.

Estrogeny mają wpływ na rysy twarzy, owalny kształt bioder, ugodowy charakter i płodność. Oprócz tego wpływają one na to, że odkłada się tkanka tłuszczowa, która służy jako magazynująca się energia. Jeżeli kobieta w ciąży ma dużą ilość estrogenów to  ma bardzo ładną linię talii i bioder.

 Rozstępy w ciąży
Rozstępy występują głównie na pośladkach, piersiach oraz na brzuchu. Bardzo ciężko jest się ich pozbyć natomiast ich usunięcie jest po prostu nierealne. Jeżeli skóra przez dłuższy czas jest napięta, do tego włókna kolagenu oraz elastyny zaczynają pękać doprowadza to, właśnie do powstania rozstępów.

Dolegliwości w ciąży
Bardzo często u kobiet w ciąży pojawia się cellulit. Oprócz tego dochodzi także do wstrzymania wody w organizmie co jest konsekwencją obrzmiałych kostek stóp czy dłoni.  U kobiet w ciąży bardzo często występują także żylaki. Powstają one głównie ze względu na to, że masa kobiety się zwiększa a ich aktywność fizyczna jest zmniejszona. W takiej sytuacji nie należy nosić dopasowanych uciskowych ubrań, należy również dużo spacerować.

Często dochodzi to opuchlizny kończyn. Mogą pojawić się także siniaki pod oczami czy opuchlizna na powiekach. Końcówka ciąży może spowodować, że opuchną policzki oraz szyja. Bardzo często kobieta w ciąży czuje się po prostu nie atrakcyjnie.

Właściwa pielęgnacja w ciąży
Bardzo ważne jest to by kobieta w ciąży odpowiednio się odżywiają, piła dużo wody oraz soków. Należy odstawić na bok herbatę oraz kawę. Należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które nie uczulają. Zalecana jest raz w tygodniu maseczka, która odżywi cerę.

Nie powinno się stosować gorących kąpieli, ponieważ nie wpływa ona dobrze na żylaki, opuchliznę czy obrzęki u nóg.  Zalecane są zimne strumienie wody. Zimna woda ma pozytywny wpływ, ponieważ hartuje ona naczynia krwionośne. Aby się zrelaksować podczas kąpieli można stosować olejki eteryczne. Ważne są dla kobiet w ciąży masaże oraz ćwiczenia zapobiegają one powstaniu celullitu, oraz opuchlizny. Kobieta w ciąży, która w odpowiedni sposób dba o siebie, ma zapewnione lepsze samopoczucie jest bardziej zadowolona oraz szczęśliwa. Odpowiednia pielęgnacja doprowadza do tego, że pomimo wszystkiego kobieta czuje się nadal atrakcyjna. Pielęgnacja ciała u kobiet w ciąży powinna być regularna,ponieważ daje one wtedy większą skuteczność.