Wszystkie informacje na temat leków uspokajających. Znaleźć tutaj można czym są leki uspokajające, jak działają jakie są ich rodzaje, kto nie może ich przyjmować. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.
Leki uspokajające
Jak wiadomo, leki uspokajające mają pozytywny wpływ na zniwelowanie codziennego stresu, napięcia czy negatywnych emocji. Czasami oprócz leków wystarczy po prostu zwykły spacer lub dobra muzyka, natomiast istnieją takie przypadki, że bez konkretnych leków człowiek po prostu nie może i nie potrafi się uspokoić. Bez najmniejszego problemu każdy z nas dostanie leki uspokajające dosłownie w każdej aptece. Bardzo często osoby, które chorują na nerwice, leczą się właśnie lekami uspokajającymi. Natomiast jeżeli nie występuje nerwica a po prostu zwykły stres i po prostu chcemy się go pozbyć, wystarczy zakupić sobie w aptece leki ziołowe, które dobrze wpływają na pozbycie się stresu.
Ziołowe leki uspokajające
Leki ziołowe są w stanie pozytywnie wpłynąć na stan równowagi psychicznej, ponieważ posiadają bogatą grupę składników. Najchętniej są one kupowane oraz zażywane przez osoby, które żyją w zgodzie z naturą. Warto je zażywać, wtedy gdy człowiek chce się pozbyć ze swojego organizmu niewielkich zaburzeń. Osoby, które cierpią na dużo gorsze choroby np. nerwica czy inne w takim przypadki leki ziołowe nie pomogą, należy udać się do lekarza i stosować leki farmakologiczne. Leki ziołowe są dostępne pod różnymi postaciami, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie każdy lubi spożywać tabletki czy kapsułki dlatego też oprócz takiej postaci są również one dostępne w postaci herbatek, czy syropów.
Do najczęściej stosowanych na uspokojenie ziół można zaliczyć:
– melisa lekarska niesamowicie ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, jest ona zalecana dla osób, które mają problemy z bezsennością oraz dla osób, które są pobudzeni nerwowo.
– kozłek lekarski mówi się na niego także jako waleriana, jej on bardzo popularnym lekiem ziołowym, należy do leków uspokajających, który jest najchętniej kupowanym oraz stosowanym lekiem pośród ludzi, lek ten powinny używać osoby, które cierpią na nerwicę serca, mają problemy ze snem oraz posiadają stany lękowe.
– chmiel zwyczajny lek ten najczęściej jest stosowany przez kobiety, które mają menopauzę, stosowany jest również w takich stanach jak: rozdrażnienie, podenerwowanie, nadpobudliwość, stosowany jest także, gdy występują objawy nerwowe,
– męczennica cielista lek ten stosowany jest najczęściej przez osoby, które cierpią na bezsenność.
– ziele serdecznika lek ten ma pozytywny wpływ podczas leczenia chorób serca, wpływa on na wzmocnienie mięśnia sercowego, a oprócz tego układ nerwowy otrzymuje ukojenie.
Już od wielu lat leki uspokajające są stosowane na ukojenie między innymi nerwów. Zarówno kobiety w ciąży, jak i również małe dzieci nie powinny zażywać tego rodzajów leków, nie jest to wskazane a wręcz zabronione. Przede wszystkim nie powinni mieć dostępu d syropów, ponieważ zostały one stworzone na bazie alkoholu etylowego. Jak wiadomo alkohol zarówno dzieciom, jak i kobietom w ciąży może zaszkodzić.
Leki uspokajające na receptę
Zapewne nie każdy z nas obdarza zaufaniem leki ziołowe. W przypadku zażycia leków należy udać się do lekarza, by przepisał konkretne leki uspokajające na receptę. Wszystkie leki w postaci ziół są dostępne od ręki w każdej aptece i nie wymagają recepty. Lekarz psychiatra jest odpowiedzialny za wypisanie leków uspokajających na receptę. Każdy pacjent jest badany indywidualnie, po czym w zależności od tego, jakie posiada on dolegliwości, przepisywane są mu konkretne leki. W obecnych czasach najczęściej stosuje się leki z grupy benzodiazepin. Lek ten ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, ale również mogą wystąpić niespotykane efekty jego zażycia. Leki te uzależniają podczas regularnego ich stosowania, natomiast jeżeli bierze się więcej niż zalecaną dawkę, którą ustalił lekarz niestety, ale może wywołać to skutki, które będą objawiać się w postaci częstego zasypiania. Równie kobiety w ciąży oraz osoby, które kierują różnego rodzaju pojazdy, nie powinny brać leków na receptę. Absolutnie jest zabronione łączenie leków uspokajających na receptę z innymi lekami czy alkoholem.
Co na uspokojenie?
Wszystko zależy od tego, jak duże są dolegliwości. W przypadku małych dolegliwości zaleca się stosowanie leków ziołowych, dlatego, że leki te nie uzależniają. Natomiast w dużo gorszych przypadkach jak najbardziej zaleca się udanie do lekarza psychiatry, który odpowiednio przebada oraz przepisze leki.
Leki przeciwlękowe
Są one określane również jako leki anksjolityczne, anksjolityki lub trankwilizatory. Odpowiadają one za obniżenie uczucia lęk, niepokoju i napięcia psychicznego oraz objawów somatycznych. Leki te są bardzo często stosowane podczas leczenia depresji, nerwicy natręctw, fobii specyficznych, agorafobii, fobii społecznych. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwlękowymi to benzodiazepiny i barbiturany.
Rodzaje leków przeciwlękowych
Leki przeciwlękowe, benzodiazepiny i barbiturany są to leki, które stosuje się podczas zniwelowania stresu oraz lęku. Zazwyczaj są one wywołane zwykłymi sytuacjami czy problemami. Barbiturany nie należy jej przyjmować w zbyt dużych dawkach ani absolutnie nie wolno łączyć jej z alkoholem, ponieważ może dojść to do utraty koordynacji ruchowej, wywołać może również silną senność, mowa nie jest już tak wyraźna, jak do tej pory, świadomość jest przytłumiona, a nawet może dojść do halucynacji. Także jak widać może to być bardzo niebezpieczne dla organizmu.
Benzodiazepiny ich zadaniem jest uspokoić organizm. Oprócz tego nie powodują one drgawek oraz działają nasennie. Są one bezpieczniejsze niż powyższy lek, natomiast również on powoduje uzależnienie, kiedy to dawka jego spożywania jest przekroczona.
Skutki uboczne leków przeciwlękowych:
– barbiturany i benzodiazepiny nie powinny być one zbyt długo zażywane ponieważ niestety, ale może wystąpić uzależnienie psychiczne oraz fizyczne.
– leki anksjolityczne nie są wskazane tylko wtedy kiedy chcemy pozbyć się lęków, które są spowodowane tylko i wyłącznie poprzez różne sytuacje czy problemy dnia codziennego.
– leki przeciwlękowe mają duży wpływ na centralny układ nerwowy, leki te mogą doprowadzić do osłabienia organizmu oraz osłabić zdolność u osób do kierowania pojazdami czy innymi urządzeniami.
– jeżeli występuje naprawdę niesamowity lęk, to nie powinno się zażywać trankwilizatorów, ponieważ stosowane dłużej niż kilka dni mogą przynieść skutki uboczne. Jeżeli lek jest stosowany długo, to dawka powinna być pomniejszona przez lekarza. Natomiast jeżeli nagle przestaniemy brać lek to spowodować to może skurcze brzucha, drgawki, wstrząsy czy skurcze mięśni.
– absolutnie pod żadnym względem nie należy ich łączyć z alkoholem lub tabletkami nasennymi, ponieważ wywołać może to utratę świadomości, a nawet skutkować śmiercią.
Wpływ leków uspokajających na płód, jeżeli kobieta w ciąży zażyje syntetycznych leków uspokajających, do których są zaliczane sole bromu lub jeżeli zażyje leki nasenne w mniejszych dawkach to niestety, ale leki te przedostają się do łożyska i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Także nie warto ryzykować i nie warto brać w ciąży takich leków. Chlordiazepoksyd czy diazepam są w kategorii D leków, są one stosowane w trakcie ciąży. Kategoria ta oznacza, że owszem istnieje niebezpieczeństwo dla płodu podczas jej zażywania. Zażywa się go, wtedy kiedy to tylko i wyłącznie jest to konieczne u matki. Jeżeli zostanie zastosowany benzodiazepin u kobiety w I trymestrze ciąży to niestety, ale może nieść to ze sobą negatywne skutki dla płodu takie jak: wady wrodzone u płodu. Do takich najczęstszych wad, które występują, należy: rozszczep podniebienia lub rozszczep wargi. Jeżeli przez długi okres był stosowany przez matkę diazepam czy chlordiazepoksy u nowo narodzonych dzieci to dzieci będą się wyróżniały tym, że będą bardziej nadpobudliwe oraz nadwrażliwe. W przypadku brania tego leku w okresie okołoporodowym dzieci będą miały inne objawy, do których będą należeć: osłabienie napięcia mięśni, hipotonia, hipotermia, przemijające zaburzenia oddychania (depresja oddechowa), a także trudności w ssaniu. Jeżeli kobieta będąca w I trymestrze ciąży stosuje inne leki, do których należy barbiturany spowodować, to może ogromne konsekwencje na zdrowiu u dziecka między innymi może dojść do tego, że rozszczep wargi u dziecka występuje 6 razy częściej niż bez ich stosowania tego leku, a także powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Warto wiedzieć, że wszystkie leki, które są zażywane przez matkę w trakcie ciąży, docierają bezpośrednio do mleka matki. Jak wiadomo mleko, które zawiera niebezpieczne w sobie leki, negatywnie wpływa na dziecko. Diazepam jest lekiem, który się bardzo często zagnieżdża w organizmie u noworodków, powoduje on senność, depresję OUN, zaburzenie funkcji intelektualnych (zaburzenia koncentracji i pamięci) oraz osłabienie napięcia mięśniowego.
Jakie leki uspokajające można stosować w ciąży?
Jak wiadomo leki uspokajające same w sobie, są niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej płodu. Mają one toksyczne działanie, dlatego też w ciąży zaleca się branie tylko i wyłącznie ziołowych leków uspokajających. Nie są one zagrożeniem ani dla kobiety, ani dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Są bezpieczne, ponieważ nie dostają się do łożyska oraz do mleka matki. Każda kobieta, która zażywa ziołowych leków, również nie uzależni się od nich, co wiąże się z tym, że nie dojdzie do powstania zespołu odstawienia noworodków. Najbardziej zaleca się stosowanie kobietom w ciąży takich preparatów jak: melisa, różnego rodzaju herbatki, które są do zaparzenia czy ziołowe tabletki uspokajające. Można również stosować preparaty z kozła lekarskiego tzw. waleriany. Kobieta powinna również w czasie ciąży być zrelaksowana oraz spokojna. Są na to również odpowiednie preparaty, należą do nich: psychoterapia, muzykoterapia czy joga.
Leki uspokajające dla dzieci.
Niektóre leki uspokajające stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Oczywiście dawka leku jest odpowiednia do wagi ciała dziecka. Niektórych leków nie można podawać dzieciom poniżej drugiego roku życia. Dzieciom podaje się leki, gdy występują następujące objawy: nerwica różnego pochodzenia, zaburzeniach snu czy nadpobudliwości psychoruchowej. Oczywiście najbardziej zaleca się ziołowe leki uspokajające.
Jakie stosować leki uspokajające u dzieci?
Dużo leków jest takich, które nie są zalecane dla dzieci, ponieważ nie zbyt dobrze wpływają na ich organizm. Leki uspokajające stosuje się u dzieci tylko wtedy kiedy już na prawdę sytuacja tego wymaga, ale wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza. To lekarz decyduje jaki lek należy podać dziecku oraz w jakiej dawce. Nie można tego absolutnie lekceważyć czy bagatelizować ponieważ leki uspokajające przyjmowane w zbyt dużej dawce mogą przynieść ogromne konsekwencje, które odbiją się na zdrowiu dziecka. Środki uspokajające z hydroksyzyną stosuje się u dzieci, które mają stany lękowe podczas snu oraz u tych, które są nadmiernie pobudzone. Lek ten działa przeciwbólowo oraz przeciwlękowo. Stosowany jest on również u tych dzieci, które cierpią na nerwicę oraz mają częste bóle głowy wynikające z układu wegetatywnego.
Prometazyna jest innym lekiem, który jest również stosowany u dzieci. Lek ten działa uspokajająco, przeciwuczueniowo, przeciwalergicznie oraz przeciwwymiotnie. Absolutnie zakazane jest podawanie tego leku dzieciom poniżej drugiego roku życia.
Preparaty ziołowe również podaje się dzieciom w takich przypadkach jak: nerwica, pobudliwość psychoruchowa. Preparaty ziołowe zawierają wyciąg z liści melisy, z korzenia z kozła lekarskiego, kwiatu lawendy. Podawane są dzieciom również inne środki ziołowe, które zawierają: ziele dziurawca, kwiatostan lipy, kwiatostan głogu, koszyczki rumianku, szyszki chmielu czy ziele męczennicy. Warto pamiętać, że wszystkie substancje roślinne działają uspokajająco lub przeciwdepresyjnie.
Postacie leków uspokajających u dzieci
Jak wiadomo, lista leków farmaceutycznych jest bardzo długa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie leki można podawać dzieciom a w szczególności niemowlakom. Dzieciom najczęściej się podaje leki w syropie bądź zawiesinie. Jest to najłatwiejszy sposób ich podania, jak i dawkowania. Ciężej już by było z tabletkami doustnymi. Syropy czy różnego rodzaju zawiesiny są wzbogacone w różnego rodzaju aromaty, dzięki którym zarówno smak, jak i zapach jest dużo ładniejszy, dlatego też dziecko chętniej je przyjmuje. W przypadku leków domięśniowych jest to bardzo bolesne dla dziecka, dlatego też nie jest popularnym rozwiązaniem, Oczywiście stosuje się to ale tylko w naprawdę bardzo ciężkich przypadkach gdzie syrop nie pomoże. Ziołowe leki uspokajające również dużo częściej podaje się dzieciom w postaci syropu, zawiesin, herbatek niż tabletek.
Leki ziołowe na spokojny sen, jeżeli chodzi o sam sen, to zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko wymaga dużo większej ilości snu. Dzieci powinny spać 10–14 godzin, dorośli natomiast 7–9 godzin. Wtedy zarówno dzieci, jak i dorośli czują się wyspani oraz mają dobre samopoczucie. Osoby starsze już potrzebują mniej snu, bo tylko 5–6 godzin. Jak wiemy, bardzo często sen jest zaburzany poprzez różne czynniki, między innymi takie jak: zaburzenie nastroju, uwaga oraz koncentracja jest spowolniona, układ odpornościowy również jest zaburzony a dokładniej jego praca. Przez te czynniki łatwiej i częściej dopada nas infekcja.
Rola snu
Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, ponieważ ma on bardzo duży wpływ na regenerację uszkodzonych komórek, sen przywraca odpowiednie czynności receptorom. Są one bardzo ważne dlatego, że to właśnie one są odpowiedzialne za to, by wszystkie informacje były odbierane oraz przekazywane w prawidłowy sposób. Podczas snu utrwalają się także ślady pamięciowe. Gdy tylko zaśniemy, pojawia się hormon wzrostu. Gdy wpadniemy w głęboki sen, odpoczywają nasze komórki nerwowe, zmniejsza się ich aktywność. Ciągła ich aktywność spowodowałaby, że czynności byłyby zaburzone.
Problemy ze snem
Coraz więcej osób dotyka problem ze snem. Aż 30% Europejczyków cierpi na zaburzenie snu. Natomiast aż 90% cierpi na bezsenność. Wiele osób zmaga się z bezsennością, stosując leki nasenne oraz uspokajające. Najczęściej są to leki z grupy benzodiazepin. Zbyt długie ich stosowanie może dojść do tego, że wytwarzają się w organizmie człowieka lęki. Bezsenność można leczyć również psychoterapią poznawczo-behawioralna. Jest to naprawdę skuteczny sposób na walkę z bezsennością. Stosuje się także leki ziołowe. Leki ziołowe są oczywiście dużo słabsze od leków syntetycznych.
Korzeń kozłka lekarskiego na sen
Jest to surowiec leczniczy zbierany na jesieni, występujący na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych. Substancje, które są w nim zawarte, mają działanie uspokajające oraz działają także przeciwlękowo. Oprócz tego znacznie lepiej się po nich śpi, wydłuża się długość snu.
Mechanizm działania korzenia kozłka
Jest to neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni oraz za zmniejszenie ich pobudliwości. Działa także uspokajająco oraz przeciwlękowo. Uwalniana jest GABA przez stymulacje z zakończeń nerwowych. Aktywność enzymów rozkładających GABA, jest hamowana.
Dawkowanie i skuteczność korzenia kozłka.
Należy przygotować ok.3 g surowicy na szklankę wody. Jeżeli chcemy zrobić nalewkę, to w takim przypadku przyjmuje się 10 ml sporządzonego leku w dawkach podzielonych lub w dawce jednorazowej pół godziny przed snem. Jeżeli chodzi o postać stałą, to najskuteczniejszą dawką jest dawka dobowa 400 mg wyciągu z korzenia waleriany. Badania wykazały, że po spożywaniu korzenia kozła znacznie poprawia się jakość snu. Wystarczą zaledwie cztery tygodnie, by ustąpiły stany lękowe i trudności z zasypianiem. Było zaledwie kilka sytuacji, gdzie wystąpiły skutki uboczne.
Ziołowe antydepresanty
Do ziołowych antydepresantów zaliczamy Żeń-szeń oraz dziurawiec zazwyczaj działają one przeciwdepresyjnie. Są one dostępne w każdej aptece i to w różnych postaciach. Można parzyć sobie zioła, a mianowicie są to herbatki do zaparzenia, nalewki lub oleje, tabletki ziołowe czy suchy wyciąg do żucia. Ziołowe antydepresanty podaje się w takich przypadkach jak: umiarkowana i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne.
Co to są ziołowe antydepresanty?
Ziołowe środki antydepresyjneposiadają różnego rodzaju wyciągi z różnych części roślin leczniczych dlatego też mają działanie lecznicze. Działają także pobudzająco, pozytywnie wpływają na stany emocjonalne, oraz powodują, że stany depresyjne się zmniejszają. Takie właściwości posiadają rośliny takie jak: korzeń żeń-szenia oraz ziele dziurawca. Ziołowe antydepresanty posiadają atuty oraz plusy. Nie wywołują działań niepożądanych, ziołowe leki stosuje się, kiedy występuje łagodna i umiarkowana depresja. Oraz łagodzą zaburzenia emocjonalne.
Ziele dziurawca
Jest to roślina lecznicza, której surowcem pozyskiwanym jest ziele. Stosuje się ją podczas umiarkowanej i łagodnej depresji. Pomaga w walce z bezsennością oraz w migrenie. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, ma dobry wpływ na trawienie, ma działanie żółciopędne oraz żółciotwórcze. Posiada również takie właściwości jak: przeciwzapalne oraz dezynfekcyjne.
Ziele dziurawca można je zdobyć w różnych postaciach. Dostępne są w ziołach, które można zaparzyć, dostępna jest, nalewa z ziela dziurawca, do wyboru są również tabletki. Zawsze podczas stosowania jakiegokolwiek preparatu należy zachować ostrożność. Tak jest także w tym przypadku. Preparat zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego też trzeba pamiętać o tej ostrożności podczas jego stosowania. Absolutnie podczas jego stosowania jest zabronione korzystanie z solarium, a do tego należy unikać przebywania na słońcu.
Korzeń żeń-szenia
Jest to roślina, którą odkryto w Chinach. Jest bardzo popularną tam rośliną. Korzeń żeń-szenia działa leczniczo między innymi: znacznie poprawia się po zażyciu koncentracja oraz pamięć, ma działanie psychoaktywizujace, po zażyciu człowiek ma więcej energii, szybciej się reaguje na różnego rodzaju bodźce, odporność na stres jest znaczenie większa, układ immunologiczny znacznie się poprawia, a do tego osobom w podeszłym wieku znacznie poprawia się witalność.
Korzeń żeń-szenia stosuje się do leczenia stanów depresyjnych nerwic oraz zaburzeń snu.
Żeń – szeń powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi, pomaga w redukcji wagi, działa odkażająco oraz wzmacniająco, działa również przecimiażdżycowo, ma również działanie przeciwnowotworowe.
Korzeń żeń-szenia możemy znaleźć w różnych mieszankach ziołowych, a także preparatach. Jest dostępny także jako suchy korzeń, z którego można zrobić napar. Są również suszone korzenie, które bez najmniejszego problemu nadają się do samego żucia. Żeń – szeń znalazł również swoje zastosowanie jako afrodyzjak, dodaje większej energii oraz sprawności seksualnej, czas erekcji jest znacznie wydłużony dzięki niemu.
Jak wiadomo, leki ziołowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu, pomimo tego należy poinformować swojego lekarza o tym, że zażywamy leki ziołowe i wskazać, które konkretnie. Lekarz nam wtedy powie czy aby dany lek nie spowoduje interakcji leczniczych.
Znam osobę ktora zalezniła sie od takich leków,choć twierdzi że nie i że wszystko ma pod kontrolą.A prawda jest taka,że dopóki nie zażyje leku to nie może zasnąć,jest niespokojna.Sama myśl że mogła by nie wzjąć tego leku powoduje u niej nerwy.
Dużo ciekawych informacji na temat leków uspokajających. Polecam serdecznie ten artykuł. Dla mnie najlepsza na wyciszenie i sen jest herbatka z melisy i mięty. Czasem pomaga również kubek ciepłego mleka.
Czasem leki uspokajające to jedyne wyjście. Nigdy takie rzeczy jak melisa czy ćwiczenia z oddychania na mnie nie działały. Jeśli coś w rodzinie źle się działo czy syn miał problemy w szkole, cokolwiek, a ja zmieniałem się w jeden wielki kłębek nerwów i nie mogłem sobie z tym poradzić. Takie leki nie działają od razu ale lepsze to niż nic
Niestety ale one często do uspokojenia dodają uzależnienie w gratisie. Podobno są takie które nie uzależniają ale ja w to niw wierzę. Organizm szybko przyzwyczaja się do zbawienny skutków i potem robi się problem. Jeśli nie jest to konieczne, nie powinniśmy sięgać po leki
Pozdrawiam
ja obecnie też stosuję leki na uspokojenie i bardzo mi pomagają. czuje się bardziej odprężona i zrelaksowana oraz nie przejmuję się już tak problemami dnia codziennego…
Takie leki uzależniają i to fakt. Organizm szybko się przyzwyczaja do dobrego snu i spokojniejszego podejścia do egzaminu. Kilka lat temu w trakcie studiów zaczęłam uspokajające stosować i mimo obietnic lekarza bardzo szybko mój organizm się do nich przyzwyczaił i ciężko mi było je rzucić, całe szczęście się udało, nie wyobrażam sobie zostać jakimś lekomanem
Zioła czy tabletki ziołowe nie uzależniają nigdy, co prawda działanie mają słabsze od leków chemicznych i do długotrwałego stresu są do niczego, ale do stosowania w stacjach typu, mam ciężki dzień więc zażyć żeby trochę się uspokoić, wtedy są dobre. Raz za czas przyjmowane nic złego nam nie zrobią, ale działanie mają niestety słabsze
Tabletek – nie polecam. Dla mnie to ostateczność a wiem co mówię. Polecam wizytę u specjalisty – owszem. Warto próbować też z różnymi technikami relaksacyjnymi, lub „wyżyj się” (bieganie, basen, worek treningowy).