Artykuł opisuje czym jest i jak zapobiegać cukrzycy.
Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, wynikającą z błędów produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekły przebieg choroby wiąże się z ogromną ilością powikłań. Są nimi między innymi: niewydolność różnych narządów (w największej mierze oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych). Wyróżnić można kilka typów cukrzycy, odróżniając każdą poprzez jej przyczynę i przebieg.
Rozróżniamy cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i różne, rzadko występujące typy. Najczęstsza postać cukrzycy występująca we współczesnym społeczeństwie to typ 2, polegający na zmniejszeniu wrażliwości tkanek na insulinę (insulinooporność). Taki stan zmusza trzustkę do nadmiernej produkcji insuliny, co prowadzi do upośledzenia komórek beta w wyspach trzustki, które nie nadążają z produkcją i w następstwie do zaprzestania wydzielania tego enzymu. Typ 1 polega po prostu na tym, iż trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny przy zachowanej wrażliwości tkanek na jej działanie. Cukrzyca ciężarnych wiąże się ze zmianami zachodzącymi podczas ciąży. Typy 1 i 2 są wielogenowe, czyli takie, które są rezultatem mutacji w wielu genach, w odróżnieniu od monogenowych.
Przyczyn cukrzycy jest wiele, poza tymi genetycznymi, w dużej mierze mamy wpływ na zapadanie na tę chorobę. Błędne nawyki żywieniowe, nadwaga, brak ruchu, to główni sprzymierzeńcy hiperglikemii. W 2014 roku odnotowano 422 milionów przypadków chorych na cukrzycę, w 2040 roku ma być ich już ponad 600 milionów. Żeby szybko wykryć chorobę musimy być czujni na wystąpienie jej objawów.
Po pierwsze podstawowym sygnałem świadczącym o tym, iż możemy być chorzy jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Dalej możemy zauważyć duże pragnienie, częste picie wody i towarzyszące temu częste oddawanie moczu. Kolejne objawy to apatia, zmęczenie, niedowaga pomimo regularnego i dostatecznego zaspokajania apetytu. Możemy również obserwować różne zmiany skórne: suchość, swędzenie skóry, nawet występowanie czyraków. Często na zachorowanie nie mamy wpływu, możemy jednak ograniczyć ryzyko wystąpienia poprzez wzbogacenie naszego życia o dużą ilość ruchu, zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy oraz częste i regularne badania krwi.
Na cukrzycę coraz częściej chorują coraz to młodsze osoby, a to wszystko dzięki złej diecie, kiedy widzę matki karmiące swe dzieciaki toną cukierków, chipsów, coli to mam ochotę zapytać dlaczego chcą zabić swoje dziecko? Przecież taka dieta to nie tylko cukrzyca i otyłość, to tortur dla organizmu i przepis na całe mnóstwo chorób
Cukrzyca jest ciężką przypadłością, szczególnie w dzisiejszych czasach tak trudno jest się oprzeć przeróżnym smakołykom, bo jest tak ogromny wybór. Współczuję osobom chorym na cukrzycę…
Choruje na cukrzycę typu drugiego i dla mnie najgorsze w tym wszystkim jest codzienne kłucie się, zastrzyki no i dieta, z wielu ulubionych przysmaków musiałem niestety zrezygnować ale czego się nie robi dla zdrowia, wymaga ono wyrzeczeń
Cukrzyca to straszne cholerstwo! Ja na szczęście nie mam z tym do czynienia, ale przyjaciel rodziny się z tym męczy. Najgorsze jest to, że dostaje insulinę, którą często jest bardzo trudno dostać. Była taka sytuacja niedawno, że musiał chłopak jechać 3 miejscowości dalej, żeby dostać swoją insulinę. Śmiech na sali!
Dopadła mnie cukrzyca ciążowa, pomimo prawidłowego odżywiania. Nie wiadomo z czego się wzięła, ale dla dobra dziecka musiałam przejść na jeszcze zdrowszą dietę. Na szczęście moje dziecko urodziło się zdrowe i nie ma powikłań po tej chorobie.