Rutynowe badanie wzroku może wykryć poważne choroby, jednakże Polacy i tak nie chcą się badać. Dlaczego?
Polacy nie lubią się badać – jak wynika z prowadzonych statystyk pacjentów, do lekarza wybieramy się dopiero w razie konieczności. Bardzo niewielki procent Polaków wybiera się do lekarzy na rutynowe kontrole, na przykład wzroku. Szacuje się, że u okulisty było w przeciągu dwóch lat tylko 35 procent populacji, a jest to badanie, które pozwala wykryć bardzo wiele chorób, niezwiązanych ściśle ze wzrokiem.
Z powodu niesamowicie małej frekwencji badających rutynowo wzrok, firma Vision Express postanowiła zorganizować szeroko zakrojoną akcję dotyczącą badań wzroku. Wielkie Badanie Wzroku – ma na celu budowanie świadomości wśród Polaków, o zagrożeniach dla zdrowia, jakie można wykryć za pomocą bezbolesnego badania oczu. Aż w 180 salonów formy Vision Express w całej Polsce można, zupełnie za darmo, zbadać sobie wzrok.
Rutynowe badania wzroku są niezwykle istotne, ponieważ dokładne badanie dna oka pozwala na wykrycie wielu chorób układu naczyniowo-sercowego. Są to między innymi: cukrzyca, choroby układu krwionośnego takie jak: miażdżyca, anemia czy nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia oraz oczywiście wszelkie wady wzroku.
Pomimo wielu kampanii informacyjnych o zagrożeniach, jakie niesie za sobą unikanie regularnych wizyt u okulisty, aż 16 procent Polaków nigdy u niego nie było. Brak natychmiastowej reakcji na objawy takie jak: utrzymujące się zaczerwienienie oczu, zaburzenia ostrości widzenia, utrzymujący się ból czy też uczucie „piasku w oczach” najczęściej świadczy o poważnych wadach wzroku, na których leczenie najczęściej jest już zbyt późno. Trwałe uszkodzenie wzroku działa niekorzystnie na pracę naszego mózgu, ponieważ to właśnie oczy dostarczają mu ponad 84 procent informacji o naszym otoczeniu.
Niechęć Polaków do rutynowego badania wzroku jest całkowicie niezrozumiała, ponieważ badanie te zajmuje kilka minut i jest bezbolesne. Dzięki akcjom takim jak Wielkie Badanie Wzroku możemy z niego skorzystać bezpłatnie. Choroby sercowo – naczyniowe, które można wykryć podczas takiego badania, niezdiagnozowane na wczesnym etapie mogą prowadzić nawet do zgonu. Taki sam skutek mogą mieć też powikłania cukrzycowe. Cukrzycę okulista może wykryć przy jednym spojrzeniu na tylny obszar gałki ocznej, ponieważ choroba ta pozostawia tam nieodwracalne zmiany.
Mójemu kuzynowi podczas rutynowego badania wzroku wykryto guza w mózgu.Fakt,że zmarł.Ale faktycznie z oka można wiele wyczytać.Więc warto co jakiś czas się przebadać żeby mieć pewność że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku.
Odkąd pamiętam mam zeza i u okulisty byłam tyle razy, że wszystkie badania znam na pamięć. Rzeczywiście wiele z chorób można w ten sposób wykryć, np. Mojej babci przy rutynowej wizycie okulista wykrył zaćmę i dzięki temu mogła od razu się zapisać na zabieg, na który dość trochę się czeka. Warto się badać, wzrok to przecież dla nas jeden z najważniejszych zmysłów
A ja myślę, że ludzie dlatego nie korzystają z badań (nawet z refundowanych), ponieważ boją się, że „coś tam” lekarz u nich wykryje. Wolą żyć w błogiej nieświadomości (nosząc w sobie nawet nowotwór), niż stawić czoła problemowi, nawet jeśli z początku okaże się on nie do pokonania. To samo z mammografią i cytologią. Panuje wszechobecny strach przed możliwością wykrycia”tego najgorszego”. Tylko pamiętajmy, iż wcześnie wykryty nowotwór to ponad 90% szans na całkowite wyleczenie. Nowotwór w fazie rozwiniętej, z przerzutami to już czasem poniżej 50%
Dajmy sobie szansę i badajmy się regularnie! Nie tylko dla siebie, ale i dla swoich bliskich.
Wielu ludzi nie chce się badać tylko dlatego, że się boją. Znam ludzi, którzy nie idą do lekarza, bo „jeszcze coś im znajdą i co”. A przecież im wcześniej chorobę się wykryje tym łatwiej ją leczyć i takie rutynowe badanie może nam uratować życie. Nie ważne czy chodzi o badanie oczu, czy morfologię, badania są ważne
Nie wiedziałam, że ze zwykłego badania wzroku można wykryć aż tak wiele chorób. Lepiej stawiać na profilaktykę niż później chorować i leczyć się latami
Taki urok Polaków. Moja babcia nie chodziła do lekarza, bo twierdziła ze jest zdrowa, dobrze się czuje i nie ma potrzeby badania się, a w wieku 67 lat zmarła na nowotwór, był za późno wykryty. Jak juz boli to już za późno jak to mówią, trzeba się badać, zdrowie i życie są najważniejsze
Warto zbadać sobie wzrok co najmniej raz na rok lub pół roku, jeśli mamy wadę wzroku. Często wzrok zaczynamy doceniać dopiero wtedy, gdy zaczynamy go tracić… A kiedy mamy jeszcze dobry, to tego nie doceniamy. Polecam wszystkim, którzy dawno tego nie robili, zbadanie swojego wzroku, bo naprawdę warto.
Moim zdaniem wielu ludzi nie chodzi do lekarza (nie tylko do okulisty czy optyka) ze względu na obawę przed zdiagnozowaniem jakieś nieuleczalnej choroby. Jednak bardzo dobrze, że Vision zorganizował taką akcję, sama z niej skorzystam.