Czym jest ginekomastia i lipomastia?
Ginekomastia to schorzenie polegające na powiększaniu się gruczołów piersiowych u mężczyzn. Nadmierny i nieprawidłowy rozrost tkanki gruczołowej może być jedno- lub dwustronny. Najczęściej przyczyną takich zmian są zaburzenia hormonalne. Dochodzi bowiem do nieprawidłowości w ilości wytwarzanego estrogenu i testosteronu w męskim organizmie. Inną przyczyną mogą być zażywane leki. Przeważnie mowa tutaj o środkach na nadciśnienie, wybrane antybiotyki lub sterydy, których skutkiem ubocznym jest ginekomastia. Zdarza się także, iż choroba ta dotyczy pacjentów chorujących na nadczynność tarczycy, marskość wątroby lub przewlekłą niewydolność nerek.
Jeśli natomiast chodzi o lipomastię, powiększenie piersi u mężczyzn ma związek z nadmiernie gromadzącą się w tej okolicy tkanką tłuszczową. To oznacza, że gruczoły piersiowe nie ulegają powiększeniu, a problem stanowi jedynie odkładająca się tkanka tłuszczowa w okolicach klatki piersiowej. Najczęstszą przyczyną lipomastii jest niewłaściwa dieta, w której dominują produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i cukrów. Problem może nasilać się, jeżeli pacjent jest otyły, a w jego codziennym trybie życia brakuje aktywności fizycznej. Z lipomastią borykają się ponadto niektórzy mężczyźni w podeszłym wieku.
Na czym polega leczenie lipomastii?
Leczenie lipomastii może w dużej mierze opierać się na wprowadzeniu zdrowej diety bogatej w warzywa, owoce i białko — celem redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie. Istotne jest również wprowadzenie ćwiczeń i aktywności fizycznej wspomagającej spalanie tkanki tłuszczowej. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka i trenera personalnego, aby zwiększyć skuteczność odchudzania i prawidłowo pracować nad swoją sylwetką.
Zdarza się jednak, że miejsca odkładania się tkanki tłuszczowej są uwarunkowane genetycznie, przez co trudniej jest uzyskać pożądany wygląd klatki piersiowej u mężczyzny. W takich przypadkach można rozważyć wykonanie liposukcji, czyli odsysania tkanki tłuszczowej z problematycznego obszaru. Należy jednak mieć na uwadze, iż tak jak inny zabieg może to wiązać się z ryzykiem powikłań i dłuższą rekonwalescencją.
W jaki sposób leczy się ginekomastię?
W przypadku ginekomastii pierwszym krokiem po konsultacji może być modyfikacja leczenia hormonalnego. Niekiedy problem ten towarzyszy młodym pacjentom w okresie dojrzewania — wtedy natomiast niezbędna jest obserwacja, gdyż w wielu sytuacjach objawy ginekomastii ustępują i samoistnie zanikają.
W momencie, gdy żadne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zarekomendować wykonanie zabiegu chirurgicznego. Polega on na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej celem jej redukcji i poprawy wyglądu klatki piersiowej u mężczyzny. W ten sposób poprawia się jej estetyka, co z kolei wpływa na samopoczucie i pewność siebie pacjenta.
Ginekomastia i lipomastia, choć wizualnie ich objawy wyglądają podobnie, to jednak ich przyczyny znacznie się od siebie różnią. Aby mieć pewność, z którym schorzeniem ma się do czynienia, niezbędna jest wnikliwa diagnostyka i wykonanie odpowiednich badań. W ten sposób można również wykluczyć inne przyczyny i poważne schorzenia, jak chociażby zmiany nowotworowe i inne choroby przewlekłe. Jeśli borykasz się z problemem nadmiernie rozrośniętej klatki piersiowej, co wprowadza Cię w kompleksy i negatywnie wpływa na Twoją pewność siebie, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i porozmawiać o swojej przypadłości z lekarzem oraz wybrać najlepszą metodę leczenia.