Co jaki czas wykonuje się badania kontrolne?

Badania

Co jaki czas wykonuje się badania kontrolne?

Badania kontrolne można rozumieć na dwa podstawowe sposoby. Jest to okresowe badanie lekarskie wykonywane w związku z podjętą pracą zawodową, zwykle zlecane i opłacane przez pracodawcę albo badanie, na które idzie się z własnej woli, aby profilaktycznie sprawdzić swój stan zdrowia i uniknąć kłopotów mogących wyniknąć z rożnych medycznych zaniedbań. Poniżej kilka słów na temat badań okresowych przeprowadzanych w tak zwanej medycynie pracy oraz kilka zaleceń co do korzyści z regularnego badania się na własną prośbę.

Badania kontrolne – medycyna pracy

Tu nie ma żadnej dyskusji. Jeśli pracownik chce kontynuować swoje zatrudnienie, powinien stawić się na okresowe badania lekarskie. W większości przypadków wykonuje się je co pięć lat, jednak są szczególne przypadki, gdy takie badania zlecane są częściej. Co cztery lata należy udać się na badania kontrolne, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera, a co trzy lata jeśli w wykonywanej przez niego pracy panuje gorący mikroklimat (np. fabryka, huta itp.). Jeśli zaś osoba zatrudniona przekroczyła czterdziesty piąty rok życia, a w jej pracy panują wysokie temperatury lub jest narażona na wdychanie pyłów lub szkodliwych oparów, badania wykonuje się co dwa lata. Na czas badań pracownikowi przysługuje wolne, a za zleconą medyczną kontrolę płaci pracodawca.

Przeczytaj:  Leki z internetowej apteki - czy to się bardziej opłaca?

Badania kontrolne nie związane z pracą

Tu nie ma żadnych prawnych limitów. Każdy obywatel ma prawo udać się do lekarza rodzinnego w celu zlecenia przeprowadzenia badań kontrolnych tyle razy, ile według jego uznania potrzebuje. Jedynym limitem może być tu na przykład szkodliwość promieni rentgenowskich, których nikt nadużywać nie powinien. O tyle, o ile większość testów zdrowotnych można by wykonywać nawet codziennie, to nikt przy zdrowych zmysłach z taką częstotliwością się nie bada. W zależności od rodzaju badań zaleca się wykonywanie ich co kilka miesięcy, a w większości przypadków raz do roku.

Badania kontrolne wykonywane regularnie mogą uchronić człowieka przed zbyt późnym wykryciem choroby nowotworowej (np. mammografia dla kobiet) lub dają szanse na szybką reakcję przy wykryciu np. anemii lub cukrzycy. Są również w stanie wykazać zmiany w poziomie elektrolitów lub pozwalają na ocenę stanu pracy ludzkich nerek bądź wykrycie infekcji nie dających jeszcze żadnych odczuwalnych objawów.

Zwykle, kiedy wykryje się dany problem dzięki regularnym badaniom kontrolnym, można w łatwy sposób zapobiec gorszym schorzeniom. W wielu przypadkach wystarczy stosowanie odpowiedniej diety lub dostarczenie wskazanych przez lekarza substancji poprzez określone suplementy diety. W skrajnych przypadkach typu np. nowotwór, regularne badania dają szanse na całkowite wyleczenie pacjenta zanim choroba zbierze w jego organizmie nieodwracalne już żniwo.

1 thought on “Co jaki czas wykonuje się badania kontrolne?

  1. Badania kontrolne przysługują każdej ubezpieczonej osobie w NFZ. Każdy lekarz rodzinny zobowiązany jest do wystawienia skierowania na badania kontrolne raz do roku, o ile zgłosi się do lekarza pacjent.

Comments are closed.