Badania laboratoryjne krwi – kiedy je wykonać?
- Podstawowe badania krwi – co obejmują?
- Badania profilaktyczne – kiedy warto je wykonać?
- Badania krwi w laboratorium medycznym – przed ciążą i w trakcie
Co obejmuje podstawowe badania krwi?
Podstawowe badania krwi obejmują kilka istotnych parametrów, które umożliwiają dokonać oceny funkcjonowania organizmu, zalicza się do nich:
- Morfologia krwi – to dokładna analiza czerwonych i białych krwinek, których liczba zmienia się zależnie od stanu zdrowia i kondycji człowieka. Umożliwia wstępne ustalenie przyczyn infekcji (wirusowa czy bakteryjna), a także innych chorób.
- Lipidogram – czyli badanie poziomów cholesterolu oraz jego frakcji HDL i LDL, oraz trójglicerydów.
- Parametry nerkowe – czyli mocznik i kreatynina, ich wzrost świadczy o zaburzeniu funkcji nerek.
- Glikemia – czyli stężenie cukru we krwi, to podstawa w celu zdiagnozowania cukrzycy.
- Poziomy hormonów – badania hormonów tarczycy, czy hormonów płciowych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn umożliwiają wykluczenie lub potwierdzenie wielu chorób pojawiających się szczególnie w okresie pokwitania.
- Próby wątrobowe – to analiza enzymów wątrobowych, których poziomy wzrastają w przypadku problemów w funkcjonowaniu narządu, lub złej diety.
- Czynniki prozapalne – OB. oraz CRP są niezbędne przy diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych.
Profilaktyczne badania krwi – kiedy je przeprowadzać?
Badania profilaktyczne to najskuteczniejsza metoda wczesnego wykrywania wielu chorób, zarówno cywilizacyjnym, jak i wywołanych przez patogeny. Umożliwia to wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii i skuteczne leczenie. Zależnie od wieku laboratoria medyczne mogą oferować różne pakiety.
O badaniach profilaktycznych warto pamiętać, już w młodym wieku. Powinny je wykonywać regularnie co 2-3 lata nawet osoby w wieku 20-30 lat. Dotyczy to osób, które nie mają żadnych objawów chorobowych, ani żadnych zdiagnozowanych chorób. Do podstawowych badań diagnostycznych u młodych ludzi zalicza się poziom cukru we krwi, morfologię, OB., oraz badanie ogólne moczu.
Z czasem częstotliwość oraz ilość badan, które należy wykonywać regularnie, wzrasta. Pacjenci po 40 roku życia powinni badania przeprowadzań raz na rok i powinny one obejmować morfologie, glukozę, OB., mocz ogólny, kał na krew utajoną. Dodatkowo przynajmniej na raz na 2-3 lata warto wykonać lipidogram, elektrolity, czy badania tarczycy.
Obecnie polecane są również specjalne pakiety badan dla osób, które ukończyły 40 rok życia. Laboratorium medyczne we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw oferuje szeroki zakres pakietów badań krwi dla dorosłych oraz dzieci.
Laboratoryjne badania krwi u kobiet przed i w czasie ciąży – czemu warto je przeprowadzić?
Kobiety planując zajść w ciążę, również powinny pomyśleć o odpowiedniej diagnostyce. Badania podstawowe umożliwią ocenę stanu zdrowia matki i ewentualne wykrycie choroby przewlekłej we wczesnym stadium, przed jej zaostrzeniem podczas ciąży, co chroni zarówno dziecko, jak i matkę. Warto w tym czasie pomyśleć także o badaniach genetycznych dla rodziców, które można przeprowadzić w laboratorium medycznym DCG we Wrocławiu. Badania genetyczne są wykonywane z próbki krwi lub śliny obojga rodziców, co umożliwia wykrycie genów recesywnych wielu chorób genetycznych.
O badaniach krwi musi również pamiętać każda kobieta podczas ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie badań kontrolnych przyszłej mamy przynajmniej trzykrotnie – po jednym w każdym trymestrze.
W zakres pakietów badań krwi dla ciężarnych wchodzą nie tylko te podstawowe jak morfologia, czy próby wątrobowe, ale także poziomy:
- przeciwciał w kierunku takich chorób jak HIV, HCV, toksoplazmoza, różyczka, oraz choroby weneryczne;
- hormonów – progesteron oraz beta-HCG, które ułatwiają monitorowania stanu zdrowia matki i dziecka;
- żelaza – niski poziom żelaza powoduje anemię i może powodować komplikację w okresie ciąży.