Co to jest borelioza?
Borelioza to choroba, przenoszona przez kleszcze na ludzi podczas ukąszenia. Choroba ta jest nazywana „wielkim imitatorem”, ponieważ daje objawy podobne do wielu innych chorób. Powoduje to trudności diagnostyczne, które potęgowane są dodatkowo niedoskonałymi testami z krwi. Nie leczona borelioza może prowadzić do poważnych powikłań, gdyż może wpływać na różne układy ludzkiego organizmu.
Objawy boreliozy
Objawy choroby możemy podzielić na kilka etapów, w których występują charakterystyczne symptomy.
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest pojawienie się rumienia w miejscu ukąszenia kleszcza. Niestety rumień pojawia się, jak sie szacuje, w mniej niż połowie przypadków osób zarażonych. Rumień wędrujący pojawia się we wczesnym stadium, najczęściej 10–30 dni po wystąpieniu infekcji. Początkowo jest to mały, czerwony, okrągły obszar, który z czasem rozchodzi się na boki (czerwony okrąg robi się coraz większy) i może on osiągać średnicę nawet 30 cm. Może z czasem zblednąć. Rumień nie powoduje bólu, ani nie swędzi, może być jednak zaogniony i ciepły.
Do innych objawów boreliozy możemy zaliczyć:
- bóle głowy
- sztywność szyi
- porażenie mięśni twarzy, miejscowy paraliż
- zapalenie stawów
- bóle mięśni, kości
- nerwoból
- mrowienie w stopach i dłoniach
- palpitacje serca
Objawy te również mogą ustąpić bez leczenia po kilku tygodniach czy miesiącach. Jednak nieleczona borelioza rozwija się w formę przewlekłą.
Bakterie przenoszą się do organizmu przez ukąszenie zarażonego pajęczaka. Najczęściej przyczepiają się one w miejsca trudno widoczne, takie jak pachy, skóra głowy, miejsce pod kolanem, za uszami. Często pozostają niezauważone, nawet przez kilka dni. Należy pamiętać, że im dłużej kleszcz przebywa w naszej skórze, tym większe jest ryzyko zakażenia. Zatem niezwykle ważną sprawą jest oglądanie ciała po przebywaniu w lesie lub na łące, bowiem tam dochodzi najczęściej do ukąszeń. Jeśli chodzi o badanie na obecność boreliozy,w diagnostyce tej choroby wykorzystuje się najczęściej metodę Elisa oraz test potwierdzenia – Western Blot.
Jedyną metodą, aby wykluczyć zakażenie boreliozą jest badanie samego kleszcza. Badanie takie można przeprowadzić poprzez zamówienie testu na stronie https://zbadajkleszcza.pl, a następnie wysłanie kleszcza do badania na wskazany adres. Można również dostarczyć kleszcza osobiście w Warszawie. Wiecej informacji na ten temat na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-warszawa/.
Leczenie boreliozy
Leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. Leki pomocnicze to leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Ważne, aby leczenie rozpoczęło się najwcześniej, jak to tylko możliwe, dlatego nie warto zwlekać z pójściem do lekarza w przypadku zauważenia pierwszych objawów.
Zapobieganie ukąszeniu kleszcza
Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest unikanie ukąszeń przez kleszcze. Kleszcze mogą się znajdować w lesie, ogrodzie, na trawniku. Dlatego ważne jest, aby dobrze się zabezpieczyć przed wyjściem, na przykład na spacer do lasu poprzez ubranie długich, zakrywających nogi i ręce rękawków, zakrycie głowy oraz użycie repelentów odstraszających kleszcze. Istotna jest także obserwacja ciała po spacerze.