Artykuł opisuje objawy, sposoby wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów u kobiet w każdym wieku. Zwraca uwagę na szczegół i namawia do badań i kontroli stanu zdrowia.
Z najnowszych danych statystycznych można stwierdzić, że na nowotwory złośliwe zapadają częściej kobiety niż mężczyźni. Są to najczęściej choroby piersi, jelita grubego, płuc, trzonu i szyjki macicy oraz jajnika. Co jest powodem takiej sytuacji? Jakie są pierwsze objawy choroby nowotworowej, które możemy zauważyć w domu, a pozwolą one na rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium raka? Spróbujmy przyjrzeć się problemowi nękającemu nasze współczesne społeczeństwo.
Niestety powodem wysokiej umieralności na choroby nowotworowe jest ciągle za późno postawiona diagnoza. Głównym problemem tej sytuacji jest profilaktyka i świadomość społeczna. Do specjalistycznej diagnostyki mają lepszy dostęp głównie kobiety w miastach. Panie mieszkające w małych miejscowościach mają po prostu zbyt daleko do specjalistycznej aparatury i lekarzy specjalistów, którzy są w stanie szybko i dobrze postawić diagnozę. Dla tych kobiet wizyta tak zwanego mammobusu jest nierzadko jedyną szansą na przebadanie. Poza tym świadomość konieczności profilaktyki zapobiegania nowotworom ludzi z małych miejscowości jest niska. Dlatego są prowadzone liczne programy i szkolenia dotyczące rozpoznawania sygnałów, które daje nam nasze ciało. Swoistych znaków, które mówią, że dzieje się coś nietypowego, niedobrego i groźnego dla naszego zdrowia i życia. Zauważone wcześnie te sygnały, szybka diagnostyka i rozpoznanie może przyczynić się do całkowitego wyleczenia z nowotworu bez konieczności interwencji operacyjnych czy innych uciążliwych i wyniszczających zabiegów. Poniżej kilka sygnałów, które powinny zaniepokoić.
Pierwsza grupa sygnałów jest trudna do identyfikacji, gdyż można je pomylić z problemami gastrycznymi i przez to je zbagatelizować. Są to wzdęcia, szybkie uczucie sytości, bóle miednicy i podbrzusza. Kobiety w wieku rozrodczym mogą je pomylić również z bólami menstruacyjnymi, tymczasem mogą to być objawy raka jajnika. Uczucie częstego parcia na pęcherz i konieczności jak najszybszego oddania moczu jest kolejnym sygnałem. Wystąpienie tych objawów nie musi oznaczać że masz nowotwór. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to inna dolegliwość. Jednakże, mimo wszystko, lepiej cyklicznie badać się u ginekologa i wykonywać badania usg, aby nie przegapić swojej szansy wygrania z rakiem. Życie przecież mamy jedno.
Kolejnymi objawami jest bolesne oddawanie moczu i trudności związane z tym. Nienormalne krwawienie u kobiety w środku cyklu menstruacyjnego lub po menopauzie oraz dziwna wydzielina z pochwy mogą świadczyć o raku macicy. Są jego różne odmiany, ale najczęściej nowotwór ten rozwija się w błonie śluzowej. Choroba ta niestety może być zdiagnozowana dopiero wtedy, kiedy wystąpią pierwsze objawy, ponieważ nie ma badań, które pozwoliłyby z wyprzedzeniem zdiagnozować chorobę.
Nowotwór trzustki może objawić się za pośrednictwem obniżenia nastroju, niewyjaśnionego spadku wagi, zmiany koloru moczu i skóry. Do tego mogą wystąpić uporczywe bóle podbrzusza. Jest to groźna choroba, gdyż na początku rozwija się bezobjawowo i dlatego często wykrywany jest już w stadium zaawansowanym. Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Główne objawy to ciemniejszy kolor moczu, kolor kału podobny do gliny oraz żółtawy odcień skóry. Przed tym nowotworem możemy się uchronić wykonując regularnie okresowe badania.
Biegunki, zaparcia, krew w stolcu mogą sygnalizować raka okrężnicy. Często mylone są z zapaleniem jelit. Jeżeli biegunki trwają kilka dni, a towarzyszą im krwawienie i ciemne stolce należy skierować się do gastrologa. Dodatkowym problemem jest jednoznaczne stwierdzenie czy krew pochodzi z odbytu czy z pochwy. Dlatego zalecana w przy tych objawach jest fachowa pomoc lekarska i diagnostyczna.
Rak piersi może objawić się zmianami skórnymi, powiększeniem węzłów chłonnych pod pachami. Znaki ostrzegawcze w przypadku nowotworu piersi mogą być inne u każdej kobiety. Panie powinny zwrócić uwagę na guzki, wydzielinę z sutków, ale też na uczucie „galaretowatej” masy wewnątrz piersi. Często ten nowotwór wykrywany jest przez partnerów podczas seksu poprzez wykrycie guzka w piersi. Dodatkowo warto sprawdzać węzły chłonne, znajdujące się pod pachami. Czasem nowotwór mogą sygnalizować zmiany skórne, np. zaczerwienienie czy łuszcząca się skóra w okolicach sutka. Rak piersi jest wykrywany najczęściej dzięki profilaktycznemu badaniu diagnostycznemu mammografem. Jest to badanie dla pań po pięćdziesiątce, wtedy też jest ono bezpłatne. Młodszym kobietom proponowane jest samobadanie.
Nowotwory płuc układu oddechowego objawiają się chrypą, dusznościami, niewyjaśnionymi bólami w ramionach lub paraliżem strun głosowych. Niestety te znaki nie zawsze udaje się odkryć w porę. Bardzo ważne, by po ich pokazaniu się szybko zareagować i iść na wizytę do lekarza specjalisty. Znacznie lepiej wywołać fałszywy alarm, niż zwlekać tak długo, aż okaże się, że na skuteczne leczenie jest już za późno. Wszystkie z wymienionych wcześniej objawów powinny wzbudzić niepokój, jeśli utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie.
Żyjemy w czasach, w których mamy dostęp do szerokiej gamy badań diagnostycznych. Medycyna poszła na tyle do przodu, że posiadamy dużą wiedzę na temat objawów i leczenia chorób nowotworowych. Korzystajmy zatem z diagnostyki, badajmy się regularnie i nie dajmy się nowotworom. Mamy większe szanse niż kobiety 20-30 lat temu.
Nowotwory są najgorszymi chorobami jakie tylko mogą istnieć. współczuję osobom, które muszą się zmagać z tym paskudztwem. oby już niedługo udało się wynaleźć leki na tego raka
Bardzo ważna jest kontrola lekarska w każdym wieku. Regularnie wykonywane badania mogą nas uchronić w porę, przed najgroźniejszym nawet nowotworem. Polecam ten artykuł i nie bagatelizowanie swojego zdrowia.
W Polsce na raka piersi umiera kilka razy więcej Polek niż osób w krajach europy zachodniej czy stanach zjednoczonych. Leczy się u nas chemią albo radioterapią – brak innych metod, które w bardziej cywilizowanych krajach są standardem np. hipertermia ogólnoustrojowa.