Podstawowe informacje na temat mononukleozy

Artykuł sponsorowany Choroby od A do Z

Zdarza się, że mononukleoza mylona jest z anginą, gdyż każda z tych chorób objawia się w podobny sposób. Dzięki poniższym informacjom dowiesz się, jak rozpoznać mononukleozę i jak zminimalizować ryzyko zarażenia.

  1. Czy jest mononukleoza zakaźna?
  2. Jak można się zarazić mononukleozą?
  3. Jakie są objawy mononukleozy?

Szerzenie prawdziwych informacji na temat mononukleozy jest o tyle istotne, że można się nią zarazić nie tylko przez pocałunek (a dokładniej przez kontakt ze śliną zarażonej osoby), ale nawet przy napiciu się z tej samej butelki.

Czy jest mononukleoza zakaźna?

Najważniejsze jest pamiętanie o tym, że mononukleoza to choroba zakaźna. Jeżeli więc wiesz, że ją masz, powinieneś unikać sytuacji, w których mógłbyś zarazić kolejne osoby. Chorobę wywołuje wirus Epsteina-Barr, który należy do grupy wirusów opryszczki. Według naukowców nawet 9/10 przypadków mononukleozy wynika z zarażenia tym wirusem. Sprawa jest o tyle poważna, że wnika on do komórek, po czym zakaża limfocyty B. Tym samym w krótkim czasie wirus potrafi rozprzestrzenić się po całym ciele.

Jak można się zarazić mononukleozą?

Wspomniane zarażenie mononukleozą przez pocałunek jest bardzo popularne. Wiąże się z tym jedno z określeń na chorobę, a mianowicie „choroba pocałunków”. Ponieważ wirus znajduje się w ślinie zarażonej osoby (każdy raz zarażony nosiciel wydala go okresowo przez całe swoje życie), łatwo przekazać go partnerce lub partnerowi. Rodzice powinni natomiast przestrzec małe dzieci przed wymienianiem się zabawkami. Wystarczy, że chore dziecko włoży sobie zabawkę do buzi, a następnie to samo zrobią inne dzieci, aby wystąpiło ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa. U niektórych osób (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) mononukleoza nie wiąże się z żadnymi objawami. Czasami jednak mogą one wystąpić w poważnej formie, a wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że tej choroby nie leczy się przyczynowo. Można jedynie zastosować działania objawowe, a więc leżeć w łóżku, ograniczyć wszelką aktywność fizyczną oraz stosować lekkostrawną dietę (potrawy gotowane na parze lub w wodzie). Jeżeli u chorego na mononukleozę wystąpi mocna gorączka, można zastosować leki przeciwgorączkowe. Podstawowe zalecenia w przypadku tej choroby zakaźnej skupiają się jednak na odpoczynku i zdecydowanie nie należy ich lekceważyć.

Przeczytaj:  Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Jakie są objawy mononukleozy?

Choroba mononukleoza zakaźna jest czasami trudna do wykrycia, gdyż jej objawy są podobne do innych infekcji bakteryjnych. Niektórzy mylą ją również z grypą. Objawy choroby nie u każdego są takie same i w dużej mierze zależą od wieku chorej osoby. Czasami dochodzi do podwyższenia temperatury (wówczas gorączka może sięgać nawet czterdziestu stopni) i pojawienia się bólu gardła, a innym razem zarażony może skarżyć się jedynie na wymioty, bóle głowy lub ciągłe zmęczenie. Nic więc dziwnego, że wiele osób, a nawet doświadczonych lekarzy ma problemy z rozpoznaniem mononukleozy. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie któreś z wymienionych objawów, koniecznie zleć wykonanie badania krwi. Podczas badania mononukleozy lekarze sprawdzają przede wszystkim leukocytozę i limfocytozę. Starannie opracowane informacje na temat tego, co to jest mononukleoza, możesz znaleźć na stronie kliniki oferującej testy. Jeżeli skorzystasz z oferty https://diag.pl/pacjent/mononukleoza-zakazna-co-nalezy-wiedziec-na-jej-temat/, będziesz mógł odebrać wyniki drogą elektroniczną. Możesz też skorzystać z dostępnego na stronie kliniki czatu, gdzie uzyskasz więcej informacji.