woda z kranu

Czy woda, którą pijesz, jest tak czysta, jak myślisz? Sprawdź to!

Artykuł sponsorowany Domowe metody
Picie wody z kranu to ulga dla portfela oraz sposób na ochronę środowiska naturalnego. Czy jednak jest bezpieczne dla Twojego zdrowia? Sprawdź, czy woda w kranie jest czysta i dowiedz się jak poprawić jej jakość.

Jak sprawdzić, czy woda z kranu jest czysta?

Spożywanie wody z kranu posiada sporo zalet, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z wody butelkowanej. Cena kranówki wynosi ok. 1 grosz za litr, co jest niewielką sumą w porównaniu do wody dostępnej w sklepie. Ograniczasz w ten sposób także ilość odpadów plastikowych, poprawiając stan środowiska naturalnego. Kontrowersje budzi jednak jej czystość i jakość. Jak przekonać się, czy woda z kranu jest bezpieczna? Najlepiej skontaktować się z lokalną stacją wodociągową i zapytać o stan wody (niektóre stacje udostępniają takie informacje na swoich stronach internetowych).

Zdatność wody do spożycia nie oznacza wcale, że jest ona krystalicznie czysta. Nadal mogą znajdować się w niej osady i zanieczyszczenia, które przekładają się m.in. na kiepski smak kranówki. W sprawdzeniu jakości wody mogą pomóc też specjalne testy paskowe. Niestety one również nie podadzą wyczerpujących danych (służą zwykle badaniu twardości i pH wody).

Czystość wody z kranu – co warto wiedzieć na ten temat?

Najczęstsza obawa dotycząca picia kranówki wiąże się z jej czystością. Jaka jest prawda? Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej 99,7 proc. ludności w Polsce ma dostęp do wody nadającej się do spożycia (tzn. takiej, która spełnia normy określone przez Ministerstwo Zdrowia). Oznacza to, że woda wypływająca z kranu jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym. Dbają o to stacje uzdatniania wody, które na bieżąco monitorują jej jakość. Oczywiście zdarzają się sytuacje awaryjne i woda może ulec skażeniu.

Przeczytaj:  Bezpieczne plażowanie, czyli jak chronić się przed nadmiarem słońca?

Uzdatnianie wody to proces, podczas którego usuwane są bakterie, zanieczyszczenia przemysłowe oraz substancje niebezpieczne dla zdrowia. Trzeba jednak mieć świadomość, że dezynfekcja nie oznacza wyeliminowania wszystkich potencjalnie szkodliwych składników. W wodzie kranowej nadal mogą być obecne metale ciężkie, mikroplastik, azotany oraz mikroskopijne zanieczyszczenia. Z powodu niewielkiej budowy cząsteczek są w stanie je usunąć tylko specjalne filtry.

Co może wpływać na kiepską jakość wody z kranu?

Wodociągi odpowiadają za jakość wody doprowadzanej do budynku. Należy jednak pamiętać, że w dalszym etapie przepływa ona przez lokalną instalację. Jaki ma to związek z czystością wody w kranie? Nawet jeśli woda dostarczana przez wodociągi odznacza się doskonałą jakością i smakiem, może zostać zanieczyszczona przez instalację znajdującą się w budynku mieszkalnym. Zdarza się to zazwyczaj kiedy:

  • instalacja jest stara,
  • w instalacji występują nieszczelności,
  • w rurach zalega piasek lub drobiny rdzy,
  • instalacja jest bardzo długa.

Rzeczywista jakość wody z kranu może zatem odbiegać od danych podawanych przez wodociągi. Zweryfikowanie jej stanu wymagałoby zaś samodzielnego przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Jest jednak prostszy sposób na upewnienie się, że woda w kranie jest czysta: stosowanie dzbanka filtrującego.

Przeczytaj:  Koniec z wypadaniem włosów

Kiedy warto zdecydować się na filtrowanie wody kranowej?

Woda z kranu (mimo że bezpieczna dla zdrowia) czasami cechuje się kiepskim zapachem i smakiem. Może mieć też podwyższoną twardość (wynika z wysokiego stężenia wapnia, magnezu i innych minerałów), co powoduje wytrącanie nieestetycznych osadów oraz odkładanie się kamienia w czajniku lub ekspresie do kawy. We wszystkich powyższych sytuacjach warto zdecydować się na dzbanek filtrujący. Jakie dokładnie korzyści może przynieść?

  • usuwa zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy, detergenty i inne szkodliwe substancje,
  • zmniejsza twardość wody,
  • poprawia smak wody,
  • alkalizuje wodę,
  • wzbogaca wodę w składniki mineralne (w zależności od rodzaju wkładu filtrującego).

Umieszczony w dzbanku filtr należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, aby zawsze cieszyć się krystalicznie czystą wodą.

Czysta i zdrowa woda w Twoim domu

Czystość wody w kranie zależy od wielu czynników. Dlatego lepiej nie ryzykować i zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który usunie z kranówki zanieczyszczenia oraz sprawi, że będzie smaczna i zdrowa. Jak wybrać odpowiedni? Dzbanki filtrujące Wessper są wykonane z trwałych i bezpiecznych surowców (szkło borokrzemowe lub tworzywo BPA Free). Różne rodzaje filtrów pozwolą na idealne dopasowanie wkładu do Twoich wymagań, a nowoczesne rozwiązania (np. licznik LED monitorujący ilość przefiltrowanej wody) ułatwią korzystanie z dzbanka. Dzięki nim nie musisz się już martwić o czystość wody.