Zaparcia u niemowlaka
Zaparcia u małych dzieci należą do dość częstych przyczyn wizyt u lekarzy pediatrów. Zgodnie z jedną z definicji tego terminu, zaparcia to trudności z wypróżnieniem, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe, stolec staje się wtedy twardszy i bardziej zbity. Warto pamiętać, że częstotliwość wypróżniania u małych dzieci zmienia się wraz z dorastaniem.
Niemowlę karmione piersią może brudzić pieluszkę nawet po każdorazowym karmieniu, czasem jednak nie oddaje stolca przez kilka dni. Choć zatem wartości graniczne są tak szerokie, mogą występować u nich zaparcia, choć statystycznie częściej pojawiają się u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. U niemowląt zaparcia zwykle pojawiają się przy rozszerzaniu diety o kolejne produkty lub podczas przejścia z karmienia naturalnego na sztuczne.
Jak walczyć z zaparciami u niemowlęcia?
Na szczęście znanych jest sporo sposobów na zaparcia u niemowląt. Jednym z najpopularniejszych jest zwiększenie podaży płynów. Ilość wypijanych płynów ma duże znaczenie dla pracy całego układu pokarmowego, przy czym niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie potrzebują dodatkowego nawadniania w pierwszych miesiącach. Jeśli niemowlę przyjmuje sztuczny pokarm, zaleca się podawać mu dodatkowe płyny.
Przy walce z zaparciami bardzo pomocna bywa odpowiednia korekta diety – szczególnie u nieco starszych maluszków, które spożywają coraz to nowe pokarmy. W jadłospisie maluszka powinny znaleźć się produkty z wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aby błonnik pokarmowy faktycznie spełnił swoją rolę, niezbędne jest właściwe nawodnienie organizmu – o czym wspomnieliśmy nieco wcześniej.
Kolejny polecany sposób na zaparcia u niemowląt to specjalnie przystosowany produkt Xenna Balance Junior. Xenna dla dzieci dostępna jest w postaci proszku, który należy rozpuścić w wodzie, by przygotować pomarańczowy roztwór. Xenna Junior może być rozpuszczona również w soku lub herbatce, jeśli ułatwi to aplikację maluszkowi.
Xenna Balance Junior to preparat, który może być stosowany już przez najmłodszych, niemowlętom od 6. miesiąca życia można podawać 1 lub 2 saszetki na dobę. Xenna Junior powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce, aby w dowolnym momencie pozwolić Ci na walczyć z zaparciami u dziecka.
„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”