Przyczyny skurczów nóg podczas keto
Skurcze mięśni często są bolesne. Jeśli chodzi o nogi, zazwyczaj kurczą się mięśnie łydki, chociaż mogą wystąpić w innych ich partiach. Zwykle występują w nocy i mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Większość skurczów nóg mija w dość krótkim czasie. Ich dokładna przyczyna nie zawsze jest taka sama, więc czasem trudno ją określić. Wiele czynników takich jak na przykład ciąża, przebyte bądź aktualnie choroby czy stosowanie niektórych leków może zwiększać ryzyko.
Dieta ketogeniczna może sprawić, że organizm będzie miał większe szanse na skurcze nóg i inne keto efekty uboczne z powodu:
- Zbyt małej ilości elektrolitów: Elektrolity to jony soli. Znajdziemy je w naszym organizmie we krwi, osoczu czy też płynach tkankowych. Są bardzo ważne, by zapewnić odpowiedni przebieg procesów biologicznych – wspierają właściwą pracę mięśni, mózgu i innych organów. Należą do nich na przykład sód, potas, wapń. Należy zachowywać ich ilość na stałym poziomie, to pozwoli na ogólny dobrostan organizmu. Gdy zapasy elektrolitów się wyczerpują, komórki nerwowe są o wiele wrażliwsze. Dochodzi wtedy do nacisku na zakończenia nerwowe i w efekcie może to wywoływać skurcze mięśni. Podczas keto obniża się poziom cukru i insuliny za pomocą oddawania moczu w większej ilości niż dotychczas. Szczególnie może się to nasilać w pierwszych dniach.
- Odwodnienie. Nasze ciało zawiera w sobie dużo wody, jeśli jej stan spada i nie jest odpowiednio uzupełniany. Woda jest wydalona także z potem oraz moczem, których oddawanie są w tym okresie znacznie częstsze.
- Inne potencjalne przyczyny. Ból nóg nasilać się może także pod wpływem niektórych leków, zwłaszcza tych moczopędnych, mogą go nasilać choroby wątroby i nerek, siedzący tryb życia oraz starość.
Zapobieganie skurczów nóg
Kluczowe jest spożywanie odpowiednich pokarmów, uzupełnianie elektrolitów oraz picie dużej ilości wody.
Pamiętaj o najważniejszych zasadach:
- dostarczanie organizmowi potasu i magnezu: keto jadłospis powinien zawierać takie produkty jak awokado, orzechy, pestki dyni, brokuły, cebulę, szpinak, jarmuż, rukolę, grzyby i wiele innych.
- Uzupełnianie soli poprzez picie solonego bulionu i solenie pokarmów, by obniżyć ryzyko jej niedoboru.
- Suplementacja na diecie keto obejmuje dostarczanie elementów diety zawierających substancje elektrolitowe, mogą być to jedynie brakujące jony, lub wieloskładnikowy suplement.
- Picie dużej ilości wody: minimum 3 litry dziennie powinno wejść nam w nawyk.
- Włączenie aktywności fizycznej: codzienny ruch pomoże znacząco. Na początku nie musimy diametralnie zmieniać trybu życia, wystarczy wprowadzić więcej spacerów, rozciągania, lekkich ćwiczeń czy też jogi, by nie przeciążyć się zbytnio. Trudno zacząć z dnia na dzień nagle od trudnych kilku godzin na siłowni.