Wszystkie informacje dotyczące antybiotyków. Znaleźć tutaj można wiele ciekawych informacji co to jest antybiotyk, jakie są jego rodzaje, jakie mają skutki uboczne, czy kobieta w ciąży może zażywać antybiotyk oraz wiele wiele innych.
Leki i suplementy
Antybiotyk – działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie
Antybiotyki są zazwyczaj stosowane, gdy pojawia się infekcja bakteryjna. Jest to najskuteczniejsza metoda podczas leczenia. Celem antybiotyków jest uśmiercenie żywych bakterii. Nie mają również negatywnego wpływu na ludzkie życie. Penicylina została wynaleziona w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga jest ona lekiem właśnie znajdującym się w grupie antybiotyków. Od czasu wynalezienia penicyliny zaczęły powstawać inne antybiotyki.
Antybiotyk – działanie
Znane są dwa rodzaje antybiotyków a mianowicie należą do nich:
– antybiotyki bakteriobójcze, które mają za zadanie zabić komórki drobnoustrojów
– antybiotyki bakteriostatyczne ich celem jest zmiana metabolizmu komórki bakteryjnej, przez co ma również uniemożliwić jej rozrost oraz namnażanie.
Substancje, które znajdują się w antybiotykach mają na celu proces syntezy ściany komórkowej bakterii oprócz tego substancje te mają za zadanie wpłynąć na stopień przepuszczalności błony komórkowej bakterii. Jak wiadomo antybiotyk ma toksycznie działanie ale w żadnych stopniu nie wpływa to na uszkodzenie ciała człowieka w obrębie komórek. Nie jest on w takim razie niebezpieczny dla człowieka. Antybiotyki służą między innymi do leczenia chorób zakaźnych, leczą infekcje bakteryjne a także mają udział w profilaktyce schorzeń wsierdzia. Jego zadaniem jest nie pozwolenie by dostały się jakie kolwiek bakterie do tej okolicy. Antybiotyki stosują osoby, które chorują na neutropenię w takim przypadku ich celem jest wzmocnienie odporności u takich osób.
Antybiotyk – rodzaje
Występują różnorodne antybiotyki. Są one zróżnicowane ze względu na budowę chemiczną jaką się od siebie różnią.
Oto różne rodzaje antybiotyków:
– β-laktamy (penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy, karbapenemy, trinemy, penemy oraz inhibitory β–laktamaz);
– aminoglikozydy, które dzielą się na aminoglikozydy streptydynowe, aminoglikozydy deoksystreptaminowe oraz aminocyklitole;
– antybiotyki peptydowe (w tej grupie wyróżnia się: polipeptydy, streptograminy, glikopeptydy, lipopeptydy, glikolipopeptydy, glikolipodepsypeptydy);
– tetracykliny występujące pod dwiema postaciami, tetracykliny właściwej oraz glicylocykliny;
– makrolidy;
– linkozamidy;
– amfenikole;
– rifamycyny;
– pleuromutyliny;
– mupirocyna;
– kwas fusydowy.
Oprócz antybiotyków istnieją również takei leki jak leki przeciwgrzybiczne oraz leki przeciwprątkowe.
Antybiotyki podaje się zarówno doustnie jak i dożylnie wszystko zależy od tego jaki jest ich stopień wchłaniania. Część antybiotyków bez najmniejszego problemu są przyjmowana poprzez układ pokarmowy dlatego też spokojnie można je podawać doustnie. Istnieją natomiast antybiotyki, które nie są przyswajane bądź układ pokarmowy ciężko przyswaja antybiotyki, dlatego też są przyjmowane dożylnie albo domięśniowo. Różnica w antybiotykach istnieje również podczas jego wydalania z organizmu. Większość antybiotyków jest wydalana z moczem natomiast istnieje pewna grupa antybiotyków, które niestety ale są usuwane wraz z żółcią. Jedne antybiotyki bardzo szybko przenikają do tkanek innym natomiast zajmuje bardzo dużo czasu odbywa się to w sposób na prawdę wolny. Warto też wiedzieć o tym, że osoby które chorują na schorzenie nerek to takim osobom absolutnie nie można podać antybiotyku, który jest wydalany z moczem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do różnego rodzaju powikłań.
Antybiotyk – działania niepożądane
Jak wiadomo antybiotyki są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, ale istnieje grupa antybiotyków, która może spowodować u człowieka reakcję alergiczną. W takim przypadku reakcja alergiczna objawia się wysypką lub obrzękiem na skórze, może się również pojawić podwyższona temperatura ciała. Czasami bywa tak, że alergia na dany antybiotyk jest tak wysoka że może to doprowadzić nawet do śmierci dlatego też w takim przypadku konieczne jest wykonanie wcześniejszych testów alergiczny, by dowiedzieć się na co jesteśmy uczuleni a na co nie. Bywa również tak, że podczas brania antybiotyków zostaje zniszczona naturalna flora bakteryjna, przez co bardzo często występują problemy z trawieniem. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy brane są antybiotyki drogą doustną. W takich przypadkach lekarze chcą ochronić tę naturalną florę bakteryjną dlatego też przepisują pacjentom preparaty ochronne. Należy pamiętać, że antybiotyki należy stosować zawsze w taki sposób jak zalecił lekarz ponieważ nieodpowiednie stosowanie antybiotyków może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządów np. wątroby czy nerek.
Antybiotyk – jak przyjmować?
Warto pamiętać, ze jeszcze przed zażyciem antybiotyków warto wykonać badanie antybiogramem. Podczas takiego badania jest pobierany wymaz z ucha, nosa, pochwy. Za pomocą specjalistycznych środków jest sprawdzane jaki antybiotyk będzie dla nas najbardziej skuteczny. Na wynik takiego badania czeka się około tygodnia maksymalnie do 7 dni może być on gotowy również szybciej.
Ważna zasadą podczas przyjmowania antybiotyku jest to, że antybiotyk powinno się przyjąć godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po zjedzeniu posiłku. Nie należy rozgryzać antybiotyki, powinien on trafić do organizmu człowieka w całości. Jeżeli ulegnie on rozgryzieniu nie zostanie on prawidłowo wchłonięty.
Antybiotyków nie wolno popijać ani mlekiem ani sokami cytusowymi czy grejfrutowymi.
Ze względu na to, że produkty mleczne posiadają dużą ilość wapnia to wchodzą w reakcję z lekami. Dlatego też antybiotyk należy spożyć 2 godziny po spożyciu produktu mlecznego. Sok grejfrutowy absolutnie nie może być połączony z antybiotykami dlatego, ze może to doprowadzić nawet do krwotoku. Najlepiej antybiotyk jest popić duża ilością niegazowanej wody.
Ważnż zasadą jest przyjmowanie antybiotyków o stałej porze. NIe należy od tego odstępować. co 4, 6, 8 godzin przyjmuje się antybiotyk. Nie należy przyjmować leku w różnych godzinach ponieważ poziom leku we krwi powinien być utrzymywany. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że w organiźmie będzie mała dawka leku bakterie po prostu zaczną go zwalczać. Nigdy pod żadnym względem nie można zażywać podwójnej dawki antybiotyku.
Łączenie antybiotyków
Podczas stosowania antybiotyku nie należy stosować alkoholu. Może to spowodować nawet skutki uboczne. Jeżeli brany jest antybiotyk to w tym samym czasie nie należy przyjmować: żelaza, wapnia.
W przypadku ustąpienia objawów nadal powinien być brany antybiotyk. Wszystko zależy od tego jak długo lekarz zaleci nam branie antybiotyku. Jeżeli kuracja zostanie za szybko przerwana bakterie ponownie zaatakują a do tego organizm będzie uodporniony na ten rodzaj antybiotyku.
Po całej kuracji antybiotykiem warto zadbać o swoja naturalną florę bakteryjną. W takim przypadku warto spożywać produkty, które zawierają dużą ilość wapnia.
Rodzaje antybiotyków
Jak już wiadomo antybiotyk stosuje się głównie wtedy kiedy występuje infekcja bakteryjna. Inne działają przeciwgrzybicznie. Są również antybiotyki bakteriobójcze oraz antybiotyki bakteriostatyczne. Antybiotyki mogą być zarówno naturalne jak też półsyntetyczne czy syntetyczne.
Rodzaje antybiotyków ze względu na proces wytwarzania
Antybiotyki są to substancje, które zostały wytworzone przez drobnoustroje. Ich zadaniem jest zniszczenie mikroorganizmów lub zahamowanie ich dalszego rozwoju w organizmie człowieka. Nie powoduje to natomiast skutków ubocznych dla organizmu. Jak już wyżej zostało wspomniane antybiotyki mogą być zarówno naturalne, półsyntetyczne jak i syntetyczne.
Antybiotyki naturalne są one wytwarzane przez drobnoustroje są to między innymi penicyliny naturalne.
Antybiotyki półsyntetyczne wyizolowane są z drobnoustrojów, oprócz tego zostały poddane modyfikacji chemicznej.
Antybiotyki syntetyczne są to takie antybiotyki, które już od samego początku do końca ą otrzymywane przez człowieka. Zalicza się tutaj chloramfenikol.
Mechanizm działania antybiotyków
Zadaniem antybiotyków jest zadanie bakteriobójcze lub bakteriostatyczne. Antybiotyki dzielą się także na swój zakres działania dlatego też dzielimy je w następujący sposób:
– antybiotyki o wąskim spektrum działania
– antybiotyki o szerokim spektrum działania
Istnieją również takie antybiotyki, które działają przeciwgrzybiczo należą do nich nystatyna oraz neomycyna.
Antybiotyki są dzielone również na ich mechanizm działania dlatego też wyróżniamy takie antybiotyki, które:
– mają za zadanie zahamowania syntezy ściany komórkowej bakterii
– część antybiotyków uszkadza strukturę i funkcję błony komórkowej
Niektóre antybiotyki pełnią funkcję hamującą a mianowicie:
– hamują lub zmieniają syntezę białek poprzez blokowanie podjednostki 30 S lub 50 S rybosomu,
– hamują syntezę kwasu foliowego,
– hamują syntezę RNA bakteryjnego,
– hamują replikacją DNA bakteryjnego.
Szczegółowy podział antybiotyków
Antybiotyki beta-laktamowe, tzw. beta-laktamy:
penicyliny naturalne,
penicyliny półsyntetyczne,
cefalosporyny – IV generacje,
cefamycyny,
monobaktamy,
karbapenemy.
Makrolidy – II generacje.
– Linkozamidy.
– Antybiotyki aminoglikozydowe – II generacje.
– Tetracykliny:
tetracykliny naturalne,
tetracykliny modyfikowane.
Antybiotyki polipeptydowe.
– Polimyksyny.
– Inne:
chloramfenikol,
kwas fusydowy,
streptograminy.
Jest również grupa antybiotyków do której należy: mupirocyna i fusafungina są one stosowane miejscowo. Wyróżnia się również antybiotyki inhibitory beta-laktamaz.
Szczepienie po antybiotyku
Nie ma ogólnych przeciwwskazań by nie szczepić się po antybiotyku. Warto natomiast wiedzieć, że antybiotyk osłabia organizm dlatego też szczepienia mogą wywołać różnego rodzaju reakcje w organizmie, których wcześniej nie było. W przypadku dzieci warto wstrzymać się z taki szczepieniem ponieważ są one bardziej narażone an tego typu reakcje.
Szczepienie po kuracji antybiotykowej
Są 2 rodzaje szczepionek. Jedne z nich zawierają żywe bakterie. Natomiast drugie zawierają martwe drobnoustroje. Szczepionki są podawane na różne sposoby. Istnieje możliwość podawania szczepionki doustnie ale także dożylnie i podskórnie. Warto wiedzieć, że jeżeli kuracja antybiotykowa trwa długo to dochodzi do osłabienia organizmu. Układ odpornościowy ulega osłabieniu. W takim przypadku nie jest to zakazane ale zaleca się nie brania szczepień bezpośrednio po antybiotyku ponieważ może doprowadzić to do różnych reakcji ze względu na osłabienie organizmu.
Wpływ antybiotyku i szczepionki na organizm
Jeżeli organizm jest osłabiony to w takim przypadku nie powinny być podawane szczepionki. W szczególności u dzieli zaleca się odczekać ze szczepieniem po kuracji antybiotykiem na okres około 6–8 tygodni. Warto wstrzymać się ze szczepieniem po kuracji antybiotykowej ponieważ szczepienie, które jest od razu brane po antybiotyku może doprowadzić do powiększenia węzłów chłonnych, lekkiej gorączki, złego samopoczucia, osłabienia, bólu głowy, bólu miesi czy wysypki. Mogą wystąpić także powikłania poszczepienne np. zapalenie mózgu posocznica, zapalenie ślinianek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i inne.
Antybiotyki w ciąży
Jak wiadomo ciąża jest bardzo ważnym okresem w życiu kobiety. Bardzo ważne jest by kobieta w tym czasie jak najlepiej zadbała o siebie i o swoje dziecko, które nosi pod sercem. Kobieta w ciąży nie powinna przyjmować antybiotyków. Inne leki również są nie wskazane. Kobieta będąca w pierwszym trymestrze ciąży, zażywająca antybiotyk niestety naraża swój płód na szkodliwe skutki jego oddziaływania. Kobieta po porodzie karmiąca piersią również powinna pamiętać, że nie powinna stosować antybiotyków ponieważ działa on zbyt obciążająco na organizm dziecka. Dlatego też jakie kolwiek przepisanie leków w trakcie ciąży czy podczas karmienia powinno zostać dokładnie przeanalizowane przez lekarza.
Leczenie antybiotykami
Kobieta podczas ciąży może przyjąć antybiotyk tylko w niektórych sytuacjach. Antybiotyk może zostać przyjęty np. podczas infekcji, której nie da się tak łatwo wyleczyć. Antybiotyk jest również stosowany wtedy kiedy to pojawiła się choroba która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia zarówno dla kobiety jak i jej dziecka. Sepsa jest taką chorobą podczas której antybiotyk jest konieczny.
W trakcie ciąży przyjmuje się takie antybiotyki, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Należą do nich:
– antybiotyki z grupy penicylin,
– antybiotyki z grupy cefalosporyn,
– niektóre makrolidy.
Należy pamiętać o tym, że przy jakiejkolwiek infekcji zawsze należy brać antybiotyk po to by infekcja z powrotem nie wróciła.
Kobieta w trakcie ciąży oraz podczas karmienia może brać antybiotyk gdy kobieta ma:
– odmiedniczkowe zapalenie nerek
– zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych,
– chlamydioza,
– zakażenia układu moczowego, zwłaszcza bakteriuria
– rzęsistkowica,
– rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą płciową,
– nosicielstwo paciorkowca gr B,
– przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
– poważne choroby w czasie ciąży.
Warto brać odpowiednie suplementy diety po to by infekcje nie przedostały się do układu moczowego. Dieta ta posiada witaminę C oraz naturalny ekstrakt z owoców z żurawiny.
Ryzyko przyjmowania antybiotyków w ciąży
Jak wiadomo podczas przyjmowania leków w ciąży a w szczególności antybiotyków wiąże to ze sobą pewne ryzyko. Warto wiedzieć, że antybiotyki źle wpływają na florę bakteryjną przez co bardzo często namnażają się bakterie i grzyby chorobotwórcze w miejscach intymnych u kobiety. Mogą one wywołać różnego rodzaju dolegliwości między innymi należą do nich:
– bakteryjne zakażenie pochwy,
– drożdżycę,
– nawrotowe zakażenie dróg moczowych.
Do objawów towarzyszących tym zakażeniom, należą:
– świąd,
– upławy,
– pieczenie.
Bakterie, które się zalęgną, niestety ale doprowadzić mogą nawet do bezpłodności. Dla kobiet w ciąży jest to szczególnie duże zagrożenie ponieważ może to doprowadzić nawet do poronienia. Dlatego też jak widać kobieta w ciąży na prawdę bardzo musi dbać o siebie i o swoje jeszcze nie narodzone dziecko.
Czy antybiotyki wywołują zagrożenia ciąży?
– działanie doksycykliny skutkuje negatywnie na zęby ponieważ mogą się one stać żółte, ma niekorzystny wpływ na związki zębów kości, podczas ich tworzenia,
– działanie aminoglikozydy może spowodować uszkodzenie ucha wewnętrznego płodu,
– działanie Sulfonamidy jest niebezpieczne dla kobiet które są dwa tygodnie przed porodem, ponieważ mają duży wpływ na nasilenie żółtaczki fizjologicznej,
– działanie preparatu nitrofurantoiny może doprowadzić do anemii hemolitycznej noworodka
Dlatego też każda kobieta w ciąży powinna pamiętać o utrzymaniu prawidłowego pH pochwy. Kobiety w ciąży powinny zażywać doustne probiotyki. Probiotyki utrzymują równowagę mikrobiologiczną oraz właśnie utrzymują prawidłowe pH pochwy. Dzięki temu kobieta może być całkowicie spokojna o siebie o o swoje jeszcze nie narodzone dziecko.
Antybiotyki – za i przeciw
Antybiotyki oczywiście są stosowane, ponieważ zapobiegają wielu rozwiniętym się już infekcją. Jednak należy pamiętać, że nie wolno ich nadużywać. Antybiotyk dzieciom należy podać wtedy kiedy to już na prawdę inne leki nie są w stanie pomóc. Antybiotyk dla dziecka to już na prawdę ostateczność.
Kiedy stosować antybiotyki u dzieci?
W przypadku stosowania antybiotyku u niemowląt wygląda to w następujący sposób, że stosuje się tutaj najczęściej: penicylin, cefalosporyn, makrolidów. Dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia podaje się antybiotyk doustnie. Antybiotyk dożylny podaje się wtedy gdy dzieci i niemowlęta są na prawdę bardzo chore. Bardzo bolesne są antybiotyki domięśniowe, których zaleca się unikać.
Antybiotyk stosuje się w przypadku takich chorób jak: angina, zapalenie ucha, zapalenie płuc albo układu moczowego, paciorkowatye zapalenie gardła i migdałków, zapalenie zatok, ropne zakażenie skóry czy ropnye zapalenie spojówek.
Zalety i wady stosowania antybiotyków
Antybiotyk powinien być przyjmowany tylko i wyłącznie wtedy kiedy zostanie przepisany przez lekarza. Należy go brać wyłącznie w taki sposób jak zalecił lekarz. Absolutnie pod żadnym względem nie można sobie samemu wybierać antybiotyków ani ustalać jego dawki. Zazwyczaj w przeciągu pięciu dni bakterie zostają zniszczone ale należy do samego końca wybrać antybiotyk po to by infekcja nie powróciła. Należy pić dużo wody zazwyczaj gdy pojawiła się gorączka, wymioty czy biegunka. Po zakończonym antybiotyku warto zadbać o swoją florę bakteryjną zażywając produkty probiotyczne.
Antybiotyki posiadają również negatywną stronę ich zażywania. Przede wszystkim jest niszczona flora bakteryjna przewodu pokarmowego oraz pochwy. Niektóre antybiotyki doprowadzają do tego, że występuje biegunka czy osłabienie organizmu. Warto zażywać leków osłonowych by tego uniknąć.
Naturalne antybiotyki
Antybiotyki naturalne które całkowicie zostały wytworzone przez naturę nie ma tutaj nawet minimalnej ingerencji człowieka. Wytworzone zostały np. przez grzyby, pleśń i inne bakterie.
Penicyliny naturalne otrzymywane są z grzybów Penicillium notatum i Penicillium chrysogenum. Posiadają one właściwości bakteriobójcze.
Do naturalnych penicylin zalicza się:
– Benzylopenicylinę
– Penicylinę
– Benzylopenicylinę benzatynową (debecylinę
– Fenoksymetylopenicylinę (V-cylinę, penicylinę V).
Kiedy stosuje się naturalne antybiotyki?
Penicylina prokainowa dosyć wolno się wchłania oraz wydala z organizmu. Podawana jest co 12–24 h.
Debecylina bardzo ciężko i trudno się wchłania w organizm. Również jej wydalanie z organizmu następuje bardzo powoli. Podawana jest co 7–14 dni. Podaje się, podczas takich chorób jak: zakażenie układu oddechowego, kiła, rzeżączka, choroba reumatyczna.
Fenoksymetylopenicylina bardzo łatwo się wchłania. zaleca się podawanie jej 1 h przed lub 2 h po posiłku. Podawana jest podczas anginy.
Działania niepożądane naturalnych antybiotyków
Przeciwwskazania do stosowania penicylin naturalnych:
– należy być ostrożnym gdy występuje astma oskrzelowa lub choroby alergiczne
– szczególną ostrożność należy również zachować kiedy to stosowane są leki w dużej ilości benzylopenicylina, która to jest podawana podczas niewydolności nerek, niewydolności serca oraz kiedy to są zażywane leki moczopędne
– należy również uważać wtedy gdy organizm jest wrażliwy na tego rodzaju leki.
W ostateczności jak nie widać skutków ze stosowania zwykłych leków, to niestety trzeba sięgnąć po silniejszy środek jakim jest antybiotyk. Staram się nie naginać ich stosowania, ale jak trzeba to trzeba
Od antybiotyków najlepiej jak najdalej. One osłabiają odporność, więc jak nie ma takiej potrzeby, to lepiej ich nie zażywać. Ja bardzo rzadko to robię, staram się leczyć naturalnymi środkami lub łagodnymi środkami farmakologicznymi, jednak raz na parę lat potrzebuję antybiotyku, gdy już nic innego nie pomaga.
Antybiotyki biorę tylko wtedy, gdy inne metody leczenia zawodzą, np. w przypadku anginy. W ostatnich latach niektórzy lekarze przepisują u nas nadmiernie antybiotyki albo też pacjenci wręcz życzą sobie tego leku, aby szybciej wyzdrowieć. To jest niestety niekorzystne dla organizmu, który traci swoją odporność. A już największą głupotą jest stosowanie bez konsultacji z lekarzem antybiotyku, który został jeszcze w domu po leczeniu innej osoby. Nigdy nie należy tego robić!
Zbyt dużo jest skutków ubocznych działania antybiotyków. Niektóre choroby nie dadzą się wyleczyć bez ich udziału. Warto wówczas zażywać probiotyki, które odbudowują naturalne środowisko bakteryjne organizmu.
Ja przeważnie biorę antybiotyki na zapalenie gardła.Ale to tylko wtedy gdy już śliny nie mogę przełknąć.A tak to lęczę sie trochę domowymi sposobami.Polopiryna i cxosnek.Ten zestaw przeważnie zawsze mi pomaga.Antybiotyki to jest już ostateczność.