Rozpoczynając swoją przygodę na siłowni prędzej czy później oprócz ćwiczeń i diety zechcemy wprowadzić różnego rodzaju wspomagacze w postaci suplementów diety i odżywek. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia wiedza o ich działaniu i możliwych efektach ubocznych. Jednym z najczęściej stosowanych środków jest BCAA.
Czym jest BCAA i jak działa?
BCAA to trzy aminokwasy, których zadaniem jest ochrona mięśni przed rozpadem, przyśpieszenie budowy tkanki mięśniowej oraz zadbanie o prawidłowy przebieg energetyczny w ciele.
W skład BCAA wchodzi:
- leucyna – jej działanie polega na zwiększeniu syntezy białek oraz działania insuliny. Zalecane jest jej przyjmowanie zaraz po treningu, razem z węglowodanami.
- izoleucyna – jest to aminokwas niezbędny w procesie syntezy białek. Występuje w produktach zawierających białko.
- walina – posiada udział w procesie wytwarzania przez organizm energii oraz syntezie białek mięśniowych
Wszystkie te trzy aminokwasy są typu egzogennego, czyli takiego, którego ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i konieczne jest ich dostarczenie z zewnątrz.
Z powodu swoich właściwości BCAA jest bardzo chętnie wykorzystywane w różnego rodzaju odzywkach dla kulturystów. Ułatwia jednocześnie wzrost masy mięśniowej, jak również szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak z powodu reakcji, jaką wywołują aminokwasy znajdujące się w krwiobiegu. Ich obecność daje silny sygnał ośrodkowemu układowi nerwowemu do uruchomienia procesów pozyskujących energię ze zgromadzony tkanek tłuszczowych, przy jednoczesnej ochronie przed wystąpieniem katabolizmu białek mięśniowych, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.
Jak stosować?
BCAA powinno się stosować zarówno przed jak i w trakcie treningu. Dawka, która jest zaleca kształtuje się w przedziale 7 – 20 gramów. Najczęściej zaleca się stosowanie 10 gramów, argumentując to optymalną ilością dla organizmu do osiągnięcia zadowalających efektów. Jednak w przypadku prowadzenia intensywnych treningów, których celem jest zniwelowanie tkanki tłuszczowej, zalecane jest zwiększenie tej dawki, aby uchronić mięśnie przed rozpadem w wyniki ujemnych stanów kalorycznych oraz aby przyśpieszyć sam proces spalania tkanki tłuszczowej.
W jakiej postaci stosować BCAA?
BCAA nie jest wytwarzane samodzielnie przez ludzki organizm, konieczne jest dostarczenie go z zewnątrz. Może być przyjmowane w postaci różnego rodzaju odżywek lub po prostu razem z pożywieniem, które w składzie zawiera duże ilości aminokwasów. Bardzo duże ilości BCAA zawiera pierś z kurczaka, wołowina i białka serwatki. Bogata w te produkty dieta jest w stanie dostarczyć dziennie nawet do 30 gram czystego BCAA pochodzenia naturalnego. Jak więc widać dodatkowa suplementacja sztucznym BCAA jest zbyteczna.
BCAA odgrywa ogromną rolą w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, budowania masy mięśniowej, a także regeneracji po intensywnych treningach. Jego przyjmowanie jest podstawą prowadzenia zdrowych, skutecznych i bezpiecznych treningów. Jednak w przypadku uprawiania sportu amatorsko, w pełni wystarczy BCAA przyjmowane w pożywieniu.
Artykuł powstał we współpracy ze SwiatSupli.pl |