Jak rozpoznać czy cierpię na bezdech senny?

Leczenia Poradniki

Każdego dnia towarzyszy Ci poczucie senności i pomimo, wydawałoby się, odpowiednio długiego czasu przeznaczonego na sen, Ty nadal nie czujesz się wystarczająco wypoczęty. Co więcej masz wrażenie, że w ciągu nocy zdarzają Ci się niekontrolowane pobudki, które zupełnie wybijają Twój organizm z błogiego wypoczynku. W nocy jesteś niespokojny, nie potrafisz znaleźć sobie miejsca Przyczyna takich zachowań może być zupełnie zaskakująca…

 

Czas na kontrolę – diagnostyka bezdechu sennego

Rozpoznanie bezdechu wbrew pozorom dla większości zarówno mężczyzn, jak i kobiet nie jest takie oczywiste. Pierwszym podstawowym objawem, ale również przyczyną jest chrapanie. Mało kto jednak ma świadomość, że ta przypadłość powoduje dalsze konsekwencje, a złe samopoczucie, ciągłe niedospanie jest jasną wskazówką, że w nocy dzieję się z naszym organizmem coś niepokojącego. Przyczyną tego złego samopoczucie jest nic innego jak niedotlenienie organizmu – do naszych płuc wpada za mała dawka powietrza, co powoduje u nas złą formę. Sen przestaje być regenerujący, a zaczyna być obciążeniem dla naszego organizmu. Ograniczona dawka dostarczanego powietrza, powoduje, ze do krwi dociera za mało tlenu, a tym samym mówiąc kolokwialnie nasz organizm samoczynnie „się poddusza”. Poprzez właściwą diagnostykę bezdechu sennego, czyli skuteczne rozpoznanie możemy wyeliminować zagrożenie dla naszego organizmu i uniknąć dalszych niebezpiecznych skutków. Z badań wynika, że bezdechy, czyli chwilowe zatrzymanie w oddychaniu to przypadłość, która dotyka ok. 24% mężczyzn i ok. 9 % kobiet, z czego większość nie ma świadomości, co im dolega.

Przeczytaj:  W szponach izotretynoiny

Szybkie rozpoznanie, czyli jak diagnozować bezdech senny?

Pierwszym kontaktem do rozpoznania bezdechu jest podstawowy wywiad lekarski, jak również w kolejnym etapie wykonanie badań laryngologicznych, które mogą wykluczyć ewentualne inne przyczyny zaburzeń i nieprawidłowości dróg oddechowych oraz badanie polisomnograficzne (monitorowanie snu). W ostatnich latach rozwój techniki znacząco przyczynia się do diagnozowania bezdechu i określania sposobu i metody leczenia. Dostępne są liczne urządzenia do badania bezdechu, dzięki, którym jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczyny tej przypadłości. Jednym z nich, bardziej zaawansowanym jest urządzenie do nadania bezdechu zwane apnografem (rejestruje ilość bezdechów, poziom dotlenienia krwi, pracę serca, głośność chrapania, a także pozycję w jakiej pacjent śpi.

Na tej stronie poświęconej diagnostyce bezdechu sennego jest dużo materiałów, które odpowiadają na wiele podstawowych pytań dotyczących tego schorzenia: Philips.pl – Czym jest bezdech?

Obecnie w Polsce przeprowadzanych jest ok. 15 tys. badań z zakresu bezdechu sennego. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych aż 4 mln.

 

1 thought on “Jak rozpoznać czy cierpię na bezdech senny?

  1. Może i są przeprowadzane tego typu badania, ale miejscowości, w których znajdują się kliniki leczenia zaburzeń snu znajdują się bardzo daleko. Jest ich chyba tylko kilka lub kilkanaście w całej Polsce. W Województwie pomorskim najbliższa jest chyba w Miastku.

Comments are closed.