Poradnik poświęcony zagadnieniu związanym z regulacją ciśnienia tętniczego i jego wpływem na odpowiednią pracę nerek. Okazuje się, że nie zawsze prawidłowe jest obniżanie podwyższonego ciśnienia przy użyciu środków farmakologicznych.
Czy zawsze należy obniżać wysokie ciśnienie tętnicze? Z tym pytaniem spotyka się wielu lekarzy, którzy nie zawsze zalecają jego znormalizowanie, przez użycie odpowiednich leków. Jeżeli na problem spojrzymy pod kątem możliwości wystąpienia niewłaściwych czynników, oraz zakłóceń w funkcjonowania nerek, to może się okazać, że sztuczne obniżanie ciśnienia nie będzie właściwe. Dlaczego wiążemy z tym faktem pracę nerek?
Współczesna medycyna dość jasno określa ten związek. Mianowicie sprawne funkcjonowanie nerek uzależnione jest od odpowiedniego ciśnienia tętniczego, dzięki któremu może nastąpić prawidłowa filtracja krwi. Stwierdzono, że przy ciśnieniu poniżej 80mmHg, nerki mogą wstrzymać filtrowanie, natomiast częste obniżanie ciśnienia przy pomocy środków pochodzenia farmakologicznego, może doprowadzić do dużych powikłań, a w efekcie przerodzić się do formy przewlekłej nadciśnienia. Dlatego tak istotne jest doprowadzenie nerek do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym do właściwej regulacji ciśnienia tętniczego. Jak więc zadbać o prawidłową pracę nerek?
Jednym ze sprawdzonych sposobów, które z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu, to zabieg fonowania. Odkryto, że fonowanie w okolicach nerek znacząco poprawia ich pracę. Jest to nie tylko prosty zabieg, ale również całkowicie naturalny i nieinwazyjny. Mówiąc w wielkim skrócie, poprzez specjalne mikrowibracje w tkankach, następuje „kompensacja deficytów biologicznych” czyli zrównoważenie utraconych funkcji narządów, które poprzez stymulację, w tym przypadku fonowanie, może pozytywnie wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Do tego typu zabiegów, wymagane jest odpowiednie urządzenie, najlepiej z odpowiednimi certyfikatami. Oczywiście postęp z użyciem fonowania, zależeć będzie od etapu choroby nadciśnieniowej, oraz jak długo prowadzone były działania związane ze sztucznym obniżaniem ciśnienia.
Ważne jest również, aby w trakcie całego procesu fonowania unikać – znacznego obciążania organizmu, (szczególnie w pierwszych miesiącach terapii). Dotyczy to zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i obciążeń związanych z sytuacjami stresującymi. Należy pamiętać, że w przypadku intensywnego i długotrwałego stresu, mięśnie przechodzą w takie napięcie, które porównywalne jest do napięcia wywołanego dużym wysiłkiem fizycznym, np. w siłowni. Oczywiście nie oznacza to, że jest to prawidłowe zjawisko, w którym mówiąc żartobliwie – możemy obniżać zawartość tłuszczu, ale szkodliwe i niepotrzebne dla organizmu obciążenie.
Bardzo ciekawy artykuł. Wcześniej nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak zabieg fonowania. Jeśli taka terapia wibroakustyczna może przynieść pozytywne efekty w funkcjonowaniu nerek, to warto z niej skorzystać. Oczywiście najpierw trzeba zasięgnąć porady specjalisty.
Nie wiedziałem, że nerki mają aż tak ważny wpływ na cały nasz organizm. bardzo ciekawy artykuł. Dowiedziałam się z niego wielu przydatnych dla mnie nowych informacji, polecam w 100%