Użądlenie osy nie tylko nie zalicza się do przyjemnych doświadczeń, ale może być również niebezpieczne, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergię. W miejscu użądlenia pojawia się ból i zaczerwienienia, którym często towarzyszy opuchlizna. Jak zwalczyć szereg objawów występujących po ukąszeniu?
W jaki sposób organizm reaguje na użądlenie osy?
Użądlenie osy jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób dorosłych, które cierpią z powodu alergii. Jad os ze względu na dużą ilość antygenów często wywołuje reakcje alergiczne, a w konsekwencji może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego latem dobrze jest posiadać przy sobie specjalny zestaw przeciwwstrząsowy, który w takich sytuacjach pomoże uratować życie [1] Innymi objawami występującymi natychmiast po użądleniu są: ból, uczucie duszności, obrzęk w okolicy twarzy, pokrzywka, najczęściej w miejscu, gdzie nastąpiło użądlenie osy Opuchlizna jest jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości.
Użądlenie osy – co robić?
Podjęcie szybkich oraz odpowiednich działań może uratować nam życie i skutecznie złagodzić występujące objawy. Co na użądlenie osy? Jednym ze sprawdzonych pomysłów jest soda oczyszczona, która wykazuje silne właściwości neutralizujące na kwas mrówkowy, który jest zawarty w jadzie owada. Do wykonania okładów mogą posłużyć także inne substancje pochodzące z domowej apteczki takie jak: woda z octem lub po prostu kostki lodu. Skutecznie zmniejszają opuchliznę oraz łagodzą powstały obrzęk [2]. Z pomocą przychodzą również dobrodziejstwa natury. Rośliną o wielu zastosowaniach leczniczych jest babka lancetowata. Jej roztarte liście można stosować na miejsce, w którym doszło do użądlenia. To sprawdzony i znany sposób stosowany już w pradawnej medycynie ludowej. Okład z liścia babki lancetowatej znacząco zmniejsza opuchliznę oraz przynosi natychmiastowe uczucie ulgi (3). Należy jednak pamiętać, że w przypadku poważniejszych dolegliwości takich, jak bardzo widoczna pokrzywka oraz duszności należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Więcej na tematy medyczne przeczytasz na adamed.expert.
(1) Rudzki E. Jad os. http://www.mp.pl/artykuly/15839 Dostęp: 23.06.2018
(2) Pakuła E. Pierwsza pomoc. Użądlenie przez osy, pszczoły i szerszenie. Dbam o zdrowie. lipiec 2005 http://www.grabieniec.pl/infomed,11,21,0,733.html Dostęp: 23.06.2018
(3) Parus A,Grys A. Babka lancetowata ( Plantago lanceolata L.) – właściwości lecznicze. Postępy Fitoterapii. 2010;3:162-165