Właśnie zaszłaś w ciążę? Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać!

Poradniki

Pierwsze trzy miesiące ciąży są kluczowe dla jej prawidłowego rozwoju. Jakie badania powinnaś wykonać?

O uzyskaniu pozytywnego wyniku domowego testu ciążowego nadchodzi czas na jak najszybsze skierowanie się do lekarza ginekologa. Podczas umawiania się do niego należy zaznaczyć, że test ciążowy był pozytywny i chodzi nam o jej potwierdzenie co sprawi, że dostaniemy się do niego zdecydowanie szybciej. Warto jest udać od razu do ginekologa, który ma poprowadzić całą naszą ciążę, zdecydowanie to wszystko ułatwi. Podczas pierwszej wizyty zostanie wykonane dopochwowe badanie ultrasonograficzne, które potwierdzi lub zaprzeczy wynikowi testu ciążowego. Dla każdej przyszłej mamy badanie te jest bardzo ważne i wywołuje wiele skrajnych emocji, dzieje się tak dlatego, że jest to bezapelacyjna informacja, że w Twoim ciele naprawdę ktoś zamieszkał, jeśli jest to więcej niż 10 tydzień będziesz mogła usłyszeć nawet pierwsze bicie jego serca 😉 W momencie, gdy lekarz ginekolog stwierdzi fakt, że jesteś w ciąży przyjdzie czas na wykonanie serii szczegółowych badań, na które wystawi Ci niezbędne skierowania.

W I trymestrze ciąży badań jest bardzo wiele, jednak nie należy się ich obawiać, ponieważ dotyczą one głównie ”zawartości” naszej krwi oraz możliwych chorób. Poniżej znajdziesz listę badań jakie powinnaś wykonać w I trymestrze ciąży oraz jak interpretować ich wyniki samodzielnie.

Pierwszym badaniem na jakie będziesz musiała wykonać jest określenie Twojej grupy krwi oraz zawartego w niej Rh. Badanie zawartości Rh we krwi matki pozwala na określenia prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu serologicznego. Polega ono na sprawdzeniu czy ciężarna oprócz standardowej gruby krwi (A, B, AB, 0 ) ma we krwi antygen Rh. Badanie te jest wykonywane bez skierowania oraz w większości jest płatne ( koszt około 30-50 zł). Możesz wykonać je w każdej jednostce diagnostycznej zajmującej się pobraniem oraz analiz próbek krwi. Ustalenie grupy krwi matki jest bardzo ważne, jego wynik najlepiej dopiąć jest do książeczki ciąży ( otrzymasz ją od swojego lekarza ginekologa lub położnej ) oraz noszenie go ciągle przy sobie. Pozwala to uniknąć wykonywania tego badania w momencie, gdy rozpocznie się Twój poród lub pojawią się jakieś komplikacje. Określić swoją grupę krwi możemy podczas wykonywania pełnej jej morfologii, na którą dostaniemy od lekarza pierwsze skierowanie. Morfologia ma na celu określenie składu Twojej krwi. W tym badaniu określane są: ilość czerwonych krwinek ( erytrocytów, RBC ), których wartość powinna wahać się na poziomie 3.9-5.6 M/ml krwi; ilość hemoglobiny (HGB), której wartość powinna wahać się między 6.8-9,3 mmol/L lub 11.5-15.5 g/dl – badanie ich jest najważniejszym wskaźnikiem podczas wykrywania niedokrwistości w ciąży; ilość hematokrytów ( HT), których ilość powinna wahać się na poziomie 37-47 procent; ilość białych krwinek ( leukocytów, WBC ), których wartość powinna wahać się na poziomie 4.1-10.9 k/ml – wyższy wynik może świadczyć o infekcji; ilość płytek krwi (PLT), których normalna wartość wynosi 140-450 k/ml – ich poziom poniżej 100 wymaga konsultacji z hematologiem. Badanie morfologii krwi nie będzie ostatnim, należy ponawiać je co miesiąc, aż do końca ciąży i jest całkowicie bezbolesne.
Następnym badaniem jest badanie ogólne moczu.

Przeczytaj:  Trzeci miesiąc ciąży

Polega ono na przyniesieniu próbki moczu (najlepiej pobranej wczesnym rankiem), wykonywane jest również w placówce diagnostycznej. W tym badaniu określane są: odczyn kwaśny – zasadowy lub obojętny sprzyja zakażeniom i kamicy dróg moczowych; bilirubina nieobecna – jej obecność oznacza kłopoty z wątrobą; urobilinogen – standardowo jest to śladowa ilość, większa pojawia się przy chorobach wątroby; ciała ketonowe nieobecne – ich niewielka ilość zazwyczaj świadczy o niedożywieniu lub odwodnieniu; cukier nieobecny – jego obecność może wskazywać na cukrzycę ciążową; białko nieobecne – którego obecność pojawia się przy zakażeniach dróg moczowych; leukocyty pojedyncze – wynik powyżej 10 w polu widzenia świadczy o stanie zapalnym układu moczowego; bakterie nieobecne – ich obecność świadczy o infekcji dróg moczowych; składniki mineralne nieobecne lub śladowe – nadmierna ilość szczawianów czy fosforanów sprzyja kamicy dróg moczowych.

Następnie z Twojej krwi określana jest wartość TSH ( hormonu wytwarzanego przez tarczycę ), którego zwykła wartość to 0.4-4 mU/l. Badanie te ma na celu sprawdzenie stanu Twojej tarczycy oraz hormonów przez nią wytwarzanych, które mogą zagrozić Tobie lub dziecku. Razem z tym badaniem wykonywane są testy w kierunku następujących chorób: kiły – WR; wirusowego zapalenia wątroby typu B – Hbs; wirusowego zapalenie wątroby typu C – HCV; zakażenia wirusem HIV – HIV oczywiście wyniki tych badań powinny być ujemne w przypadku braku zakażenia.
Sprawdzane są również przeciwciała w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała w klasie lgG) – icho dodatnie, ale niskie wartości świadczą o przebytej chorobie i uzyskanej na nią odporności, bardzo wysokie oznaczają, że infekcja miała miejsce w niedalekiej przeszłości lub trwa obecnie, ujemne oznaczają, że organizm nigdy się z nią nie zetkną oraz badania w kierunku cytomegalii (przeciwciała w klasie lGM) – ich dodatnia wartość świadczy o obecnym istnieniu zagrożenia.

Przeczytaj:  Jak dbać o zdrowie?

Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest zmierzenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Ma ono na celu sprawdzenie czy ciężarna jest chora na cukrzycę, stanowiącą duże zagrożenie zarówno dla matki jak i dla dziecka. Wykonywane jest ono w I trymestrze dwukrotnie, za pierwszym razem wystarczy samo pobranie krwi, za drugim wykonujemy tak zwany test obciążenia glukozą. Poleca on na pobraniu od ciężarnej próbki krwi, następie kobieta wypija około 50 g glukozy, a po godzinie krew pobierana jest po raz kolejny. Ciężarna w ciągu tej godziny powinna unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej ( nawet spacerowania ), ponieważ mogłoby to sfałszować wynik. Wynik glukozy na czczo powinien wynosić od 60 do 100 mg/dl. Jej zbyt niska ilość świadczy o niedostatecznym odżywianiu i niedoborach pokarmowych lub upośledzonym wchłanianiu cukrów. Zbyt wysoka jest oznaką cukrzycy.

1 thought on “Właśnie zaszłaś w ciążę? Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać!

  1. Bardzo pomocny artykuł. W internecie aż roi się od blogerek, które po urodzeniu pierwszego dziecka udają znawczynie od ciąży i piszą pseudoporadniki. Nareszcie trafiłam na miejsce, gdzie opinie pisane są przez rzetelne i wykwalifikowane osoby. Pozdrawiam

Comments are closed.