Bez powodu odmówiono wykonania ratującej życie operacji. Mężczyzna wylądował na wózku i co dalej?
Skandalicznego postępowania dopuściło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które odmówiło choremu ratującej życie operacji. Pomimo dysponowania przez szpital odpowiedniej aparatury oraz wyspecjalizowanej kadry, ranny w wyniku wypadku mężczyzna nie został tam przyjęty.
Na początku tego roku do Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim trafił poważnie ranny w wyniku wypadku samochodowego mężczyzna. Potrzebował on natychmiastowej i skomplikowanej operacji kręgosłupa, która nie mogła zostać przeprowadzona w Starogardzie Gdańskim, ponieważ szpital ten nie dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym oraz wykwalifikowanym neurochirurgiem. Ranny mężczyzna wprowadzony został w śpiączkę farmakologiczną, w której utrzymywany był aż przez miesiąc. Tak długi okres wynikał z konieczności znalezienia innego szpitala, w którym mógł być operowany. Rodzina poszkodowanego oraz dyrekcja szpitala w Starogardzie Gdańskim kierowała swoje prośby o wykonanie niezbędnej operacji do różnych placówek medycznych. Jej wykonania, także w wyniku nie posiadania odpowiedniego zaplecza medycznego, odmówił szpital znajdujący się w Słupsku oraz Gdański szpital Copernicus. Jedną szansą, na szybkie wykonanie operacji kręgosłupa, było Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, którego dyrekcja, bez podania powodu, odmówiła przyjęcia mężczyzny.
Operacja, jakiej musiał zostać poddany ranny w wypadku samochodowym mężczyzna, dotyczyła stabilizacji złamanego kręgosłupa, która umożliwi mu poruszanie się na wózku inwalidzkim. Taką operację przeprowadzają tylko wyszkoleni i doświadczeni neurochirurdzy dysponującym najnowszym technologicznie sprzętem. Oprócz kręgosłupa, specjalistycznych zabiegów wymagały obrażenia kończyn oraz klatki piersiowej, na ten zabieg mężczyzna także musiał czekać w śpiączcę. Po dwukrotnym odmówieniu przyjęcia chorego przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, przeprowadzenia operacji podjęli się lekarze ze szpitala w Łodzi.
Oprócz nagłośnienia całej sprawy, a szczególnie kontrowersyjnej podstawy centrum Klinicznego z Gdańska, rodzina poszkodowanego żąda od dyrekcji szpitala zadośćuczynienia za ponad miesięczną zwłokę oraz odmowę podjęcia leczenia. Do ich wniosku przychyla się nawet wojewódzki konsultant do spraw neurochirurgii Wojciech Kloc. Sprawa została zgłoszona także do Rzecznika Praw Pacjenta, NFZ-u, wojewody pomorskiego oraz samego Ministerstwa Zdrowia. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku unika jakiejkolwiek odpowiedzi oraz zajęcia stanowiska w tej sprawie, tłumacząc się jedynie, że nie przyjęcie rannego w wypadku mężczyzny było wynikiem nieporozumienia. Warto jest zaznaczyć w tym momencie, że takie nieporozumienie mogło się skończyć dla chorego tragicznie.
Takie są właśnie Polskie szpitale… Jeśli jesteś chory to wcale się tobą nie przejmą, a do specjalistów z niemowlakiem to tylko prywatnie, bo na NFZ kolejki aż na wrzesień i październik. Po co opłacamy składki ZUS jak i tak prawie z nich nie korzystamy.