Pomoc psychologiczna jest niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach wielu osobom. Wyzwania, jakie spotykamy w pracy i życiu osobistym sprawiają, że często borykamy się z problemami natury emocjonalnej, ale także chorobami, takimi jak depresja, nerwica czy stany lękowe. W każdym z tych przypadków profesjonalna pomoc będzie jedynym sposobem na osiągnięcie równowagi i powrót do normalnego, stabilnego życia.
Kiedy warto udać się po pomoc?
Istnieje wiele sytuacji, w których warto udać się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Często ich działania muszą być zresztą zgrane, a psychoterapia, rozmowy z psychologiem i leczenia farmakologiczne postępować w tym samym czasie. Dlatego zawsze najlepszym wyborem będzie placówka, która jednocześnie oferuje wszystkie konsultacje i usługi, związane ze zdrowiem psychicznym.
Co jednak dokładnie powinno skłonić do odwiedzenia takiego specjalisty? Przede wszystkim liczne problemy emocjonalne i brak umiejętności poradzenia sobie z przeciwnościami dnia codziennego. Jeśli każde wyzwanie urasta do rangi niemożliwego do zrealizowania, a odpowiedzialność za nie wydaje się przytłaczająca lub budzi strach i zniechęcenie, może to być sygnałem alarmowym.
Przewlekły stan wyczerpania, przeradzający się w niemożność podjęcia normalnych aktywności, bezustanny smutek i brak wiary we własne siły mogą być symptomami pojawiającej się depresji. Z kolei nieopanowany niepokój lub strach, natrętne myśli i zachowania, połączone z objawami somatycznymi takimi jak na przykład nieuzasadnione bóle głowy, brzucha czy mimowolne tiki, mogą wskazywać na problemy natury nerwicowej i lękowej.
Jak może przebiegać proces leczenia?
Leczenie zaczyna się zawsze od rozmowy, na której poruszane są dokładnie wszystkie problemy, jakie obserwuje u siebie pacjent, a także rozpoznawane są ich przyczyny. Czasami już podczas pierwszej sesji psycholog lub psychiatra może postawić diagnozę i zdecydować o dalszym postępowaniu. Ze względu na częstą konieczność połączenia leczenia farmakologicznego z psychoterapią, zazwyczaj wymagane są konsultacje z obydwoma specjalistami. Nierzadko psychiatra może zalecić także wykonanie dodatkowych badań, w celu wykluczenia innych chorób, mogących być przyczyną problemów natury psychologicznej.
Prowadzona psychoterapia, wsparta działaniem leków, ma na celu dokładne rozpoznanie przeszłości i przyczyn obecnego stanu. Służy także wypracowaniu nowych mechanizmów radzenia sobie z problemami i własnymi myślami. Jest niezbędna do pokonania obecnych trudności, ale pomaga także w zapobieganiu kolejnym lub ułatwia ich rozwiązanie. Efektem jest zauważalna poprawa nastroju i jakości życia.
Mieszkasz w Katowicach? Poradnia PsychoMedic jest tutaj dla ciebie
Jeśli mieszkasz na Śląsku i podejrzewasz, że niezbędną pomoc zapewni ci właśnie psycholog, Katowice oferują usługi renomowanej poradni PsychoMedic. Znajdziesz w niej najlepszy zespół terapeutów i lekarzy, którzy postawią kompleksową diagnozę twojego stanu. Przygotują także plan działania, który pozwoli ci osiągnąć założone cele i odzyskać równowagę.