Skuteczny kolagen na stawy – jak działa i jaki wybrać dla siebie?

Artykuł sponsorowany suplementy diety

Kolagen na stawy to skuteczny preparat kolagenowy doceniany nie tylko przez wielu sportowców na całym świecie, ale także przez osoby, które na codzień zmagać się muszą z różnymi schorzeniami stawów. Białko kolagenowe znacznie poprawia ich elastyczność, likwiduje obrzęki, a także doczukliwy ból. Na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć szereg preparatów, które bogate są w zawartość kolagenu. Występują one w formie zastrzyków, saszetek, w płynie, w żelu, a nawet w postaci kapsułek i tabletek. Który kolagen będzie najbardziej skuteczny dla naszych stawów i jak go stosować, aby osiągnąć zamierzone efekty? Zapraszamy do lektury!

1. Co warto wiedzieć o kolagenie?

2. Kolagen jako suplement diety

2. Jaki kolagen wybrać dla siebie?

3. Jak prawidłowo stosować maść na bolące stawy?

1. Co warto wiedzieć o kolagenie?

Głównym składnikiem kolagenu jest białko, które jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Jego główną zaletą jest wysoka odporność na rozciąganie ścięgien. W organiźmie znaleźć można aż osiem różnych typów kolegenu, a do najważniejszych zalicza się typ pierwszy, drugi i trzeci. Typ pierwszy poprawia wygląd włosów, paznokci oraz elastyczność skóry. Kolagen typu ii drugi wspomaga odbudowę chrząstki, a typ trzeci stanowi składnik kości, ścięgien oraz pozostałych tkanek łącznych.

Przeczytaj:  Innowacyjne rozwiązania w medycynie - co warto wiedzieć?

2. Kolagen jako suplement diety

Organizm ludzki posiada odpowiedni poziom kolagenu do 25. roku życia. Później zaczyna systematycznie spadać, a niedobór kolagenu może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie stawów, prowadząc choćby do choroby zwyrodnieniowej w obrębie stawów bądź wywołać ból stawów.

Skuteczny kolagen na stawy w postaci wielu suplementów diety zalecany jest na regenerację stawów sportowcom zawodowym, amatorom, a także innym osobą mające bóle stawów, ponieważ posiada on właściwości przeciwzapalne. Najlepszy preparat pozwalający odbudować chrząstkę stawową i zwalczyć z  chorobą zwyrodnieniową stanowi kolagen rybi. Można go znaleźć również pod nazwą kolagen morski, a to dzięki temu, że pozyskiwany jest ze skóry ryb. Charakteryzuje się on bardzo wysoką zawartością składników, które niezbędnę są w syntezie kolagenu w tkance łącznej.

3. Jaki kolagen wybrać dla siebie?

Chcąc wybrać najlepszy dla siebie preparat kolagenowy warto zwrócić uwagę czy posiada w swoim składzie również inne ważne dla naszego organizmu substancje wypełniające, choćby takie jak witamina C. Witamina C pełni rolę przeciwutleniacza i wspomaga produkcję kolagenu. Obecność witaminy C pozwala także regulować suntezę kolagenu.

Ważnym aspektem przy wyborze kolagenu jest również jego pochodzenie. Skuteczny kolagen na stawy wytwarzany jest ze źródeł pochodzenia zwierzęcego – od bydła bądź zwierząt morskich. Który będzie dla nas bardziej wskazany? Kolagen bydlęcy na pewno będzie znacznie tańszy. Polecany jest osobom z problemami jelitowymi, ponieważ wspomaga odbudowę ich błony śluzowej. Na pewno zalicza się również do tańszych preparatów niż tych pozyskiwanych ze zwierząt morskich. Hydrolizowany kolagen z ryb polecany jest osobom liczącym na mocne stawy poprzez szybkie działanie kolagenu.

Przeczytaj:  Gdy dochodzi do zbliżenia: wyposaż się w środki bezpieczeństwa

Na rynku farmeceutycznym można znaleźć kolagen w wielu dostępnym dla nas formach, a ich skład również może być zróżnicowany. Znajdziemy go w postaci tabletek, zaszetek, kapsułek, płynów czy w żelu. Zaletą stosowania preparatów doustynch na pewno będzie możliwość dodawania ich do wszelkiego rodzaju napojów i żywności, ponieważ kolagen rozpuszczalny jest w gorących jak i zimnych napojach.  Dlatego też stosując kolagen na stawy w płynie w prosty sposób pomoże nam wspomóc sztywność stawów czy odbudowę chrząstki stawowej.

4. Jak prawidłowo stosować kolagen na bolące stawy?

Przede wszystkim należy pamiętać o jego systematycznym spożywaniu. Dzienne zalecane spożycie kolagenu wynosi około 5000 mg, a efekty zaważalne są już po około dwóch, trzech miesiącach, lecz jego stosowanie zalecane jest przez okres pół roku.