Dlaczego twarz starzeje się szybciej?
Twarz najszybciej z całego ciała poddaje się upływowi czasu. Najbardziej widać na niej zmiany, które zachodzą w organizmie, szczególnie że poza samym wiekiem, odciskają na niej swój ślad również: zmęczenie, stres, palenie papierosów, smog, niewłaściwa dieta, ekspozycja na słońce, choroby oraz zażywane leki. Dodatkowo twarz to niezwykle mocno umięśniony obszar, który pracuje niemal bez ustanku. Gdy mówisz, mrugasz, jesz, używasz wielu mięśni twarzy, robiąc miny, angażujesz ich jeszcze więcej. Zupełnie inaczej niż w pozostałych partiach ciała, mięśnie twarzy przyczepione są bezpośrednio do skóry, zatem ich praca mocno ją obciąża.
Na czym polega proces starzenia się skóry twarzy?
Przede wszystkim jest to proces ciągły postępujący. Kiedy się rozpocznie, możemy go spowolnić, lecz nigdy zatrzymać. Jego początek ma z reguły miejsce około 25 roku życia. To właśnie wtedy zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, słabną funkcje fizjologiczne skóry, spada poziom fibroblastów, keratynocytów, melanocytów. Traci na tym gęstość skóry, jej jędrność, elastyczność, rozszerzają się naczynia krwionośne. Pojawiają się wówczas pierwsze zmarszczki mimiczne, najczęściej kurze łapki wokół oczu, skóra łatwiej poddaje się grawitacji i wykazuje skłonność do przebarwień. Im jest starsza, tym cieńsza, mocniej przesuszona, podatna na uszkodzenia, podrażnienia. Wraz z wiekiem wyraźnie zmienia się także kształt twarzy.
Złożoność całego procesu oraz duża liczba czynników, które mają na niego wpływ, sprawia, że każda twarz starzeje się w innym tempie. Jej wiek nie zawsze idzie w parze z metryką właścicielki. Są kobiety, które już po 30 roku życia mają skórę w gorszym stanie niż ich 20 lat starsze koleżanki. Częściowo to kwestia genów, ale najwięcej udziału przypisujemy wspomnianym wcześniej czynnikom zewnętrznym.
Jak spowolnić starzenie się twarzy?
Przede wszystkim dostarcz swojej cerze to, czego potrzebuje. Skup się na jej intensywnym nawilżaniu. Włącz do pielęgnacji dobre kosmetyki z kolagenem oraz takimi składnikami jak: kwas hialuronowy, koenzym Q10, retinol, peptydy, wit. C. Każdego ranka aplikuj na twarz krem z filtrem UV. Wpływ promieni słonecznych na kondycję skóry jest bardzo duży, sprzyja fotostarzeniu się komórek, dlatego zabezpieczaj przed nimi cerę w każdą pogodę, niezależnie od pory roku.
Poza pielęgnacją skóry, wiele dobrego dla niej zrobisz, prowadząc zdrowy tryb życia. Śpij tyle, ile potrzebuje twój organizm, jedz zdrowo, unikaj cukru, przetworzonej żywności, zwracaj uwagę na skład wszystkich produktów spożywczych, które kupujesz, by zminimalizować obecność zbędnych substancji chemicznych w swoim menu. Nie pal i nie przebywaj z palaczami w jednym pomieszczeniu, mocno ogranicz alkohol. Dużo się ruszaj. Nie musisz od razu zapisywać się na regularne treningi, ale zamiast siedzieć przed telewizorem, wyjdź na spacer, zamiast wsiąść w tramwaj koło domu, przejdź 1-2 przystanki pieszo. Na takich drobnych zmianach nawyków zyska nie tylko twoja cera, ale cały organizm.