Nietrzymanie moczu a aktywność fizyczna – czy konieczna jest rezygnacja z ćwiczeń?

Artykuł sponsorowany Zdrowie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyjątkowo wstydliwy problem, z którym zmaga się znaczna część społeczeństwa. Dolegliwość ta dotyczy zwłaszcza kobiet – obniża ich jakość życia i powoduje rezygnację z ulubionych czynności. Czy inkontynencja wyklucza możliwość codziennej aktywności fizycznej? Jak można poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź skuteczne sposoby na walkę z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i wróć do ulubionych ćwiczeń.

Jak aktywność fizyczna wpływa na nietrzymanie moczu?

Początkowa faza nietrzymania moczu cechuje się tym, że do popuszczenia dochodzi zazwyczaj w wyniku wysiłku fizycznego. Niekontrolowany wyciek zdarza się podczas noszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania dynamicznych ruchów. Z tego powodu wiele kobiet rezygnuje z treningów w obawie przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Zmiana stylu życia na bardziej statyczny nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Brak ćwiczeń i ruchu może znacznie pogłębić problem inkontynencji. Natomiast trening opracowany przez specjalistę może skutecznie poprawić stan zdrowia.

Trening z nietrzymaniem moczu – jakie ćwiczenia wykonywać?

Po zdiagnozowaniu wysiłkowego nietrzymania moczu lekarze zazwyczaj zalecają leczenie farmakologiczne. Oprócz tego bardzo ważne jest jednak wzmacnianie konkretnych partii mięśniowych. Chodzi przede wszystkim o mięśnie miednicy mniejszej, które słabną z wiekiem. Regularny trening pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować problem nietrzymania moczu.

Przeczytaj:  Skuteczne wykorzystanie stron jako wizytówek w celach reklamowych

Ćwiczenie mięśni dna miednicy jest szczególnie skuteczne u kobiet zmagających się z niskim stopniem inkontynencji. W późniejszych fazach dolegliwości zaleca się trening pęcherza, który polega na świadomym odraczaniu kolejnych wizyt w toalecie. Ważne jest jednak, aby oddawać mocz średnio co trzy godziny, aby nie dopuścić do przepełnienia pęcherza.

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Rozwój medycyny sprawia, że istnieje coraz więcej sposobów na walkę z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Kobiety mają do wyboru zarówno metody zupełnie nieinwazyjne, jak i operacyjne. Do najczęściej zalecanych przez lekarzy kuracji zalicza się m.in.:

  • leczenie farmakologiczne,
  • stosowanie specjalnych środków higienicznych,
  • zabieg chirurgiczny,
  • fizjoterapię uroginekologiczną,
  • odpowiednie ćwiczenia.

Zastosowanie się do zaleceń specjalistów sprawia, że możliwe jest utrzymanie dotychczasowego stylu życia.

Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń – jak sobie radzić?

Kobiety zmagające się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu powinny się odpowiednio przygotowywać do każdego treningu. W ten sposób mogą znacznie zmniejszyć uczucie dyskomfortu i ryzyko popuszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie przerw na wizyty w toalecie. Niezbędne jest dostosowanie rodzaju ćwiczeń i intensywności całego treningu. Warto też ograniczyć spożycie płynów, a zwłaszcza kawy i herbaty.

Przeczytaj:  Jak niwelować przebarwienia na skórze twarzy?

Aby mieć pewność, że podczas aktywności fizycznej nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, można skorzystać z produktów marki URITAMtamponów na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych. Uniemożliwiają one wyciek moczu, a jednocześnie są bardzo dyskretne i sprawdzają się w każdych warunkach. Tampony na nietrzymanie moczu to świetne rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego stylu życia.